- 348 waarvan afschrift zal worden gezonden aan de Ministers van Marine en van Oorlog. 's Gravenhage, den 15 Februari 1896. Tï {get.) EMMA. De Minister van Koloniën {get.) Bergsma. Accordeert met het origineel Be Secretaris-Generaal bij het Departement van Koloniën {get.) A. E. Elias. Voor eensluidend afschrift, Be Secretaris-Generaal A. E. Elias. Iiaderbaar de Mooy. In Nederland is door den Minister van Oorlog, op grond van de goede uitkomsten der proeven met de patroon-raderbaar „stelsel de Mooy" besloten tot invoering daarvan bij het leger. Met deze raderbaar kan een last van 200 kilogram of 4400 scherpe patronen (Ned. model) over alle terreinen vervoerd worden. Zij zal dus het patroon-pakpaard, dat maar 2400 patronen kan dragen, vervangen. De van sterke stalen veeren voorziene patroon-raderbaar is zoodanig ingericht, dat zij tevens geschikt is tot vervoer van 2 lijders in zittende- of 1 lijder in liggende houding, zoodat, wanneer te velde daarmede de 4400 patronen uit de patrooncaisson naar de vuurlinie zijn overgebracht, zij, ledig terugkeerende, kan dienen om een of twee gewonden met wapenrusting naar de caisson, dus buiten gevaar, te brengen. Ledig de bataljons volgende, zouden er desnoods twee lijders mede vervoerd kunnen worden, of 200 KG. proviand, dan wel de bepakking van de vermoeide soldaten. Thans wordt zij reeds te Breda en te 's Haare met goed gevolg gebruikt tot vervoer van scherpe patronen van de kazernes naar de schietterreinen, waar zij tevens gereed staat voor het geval van ongelukken tot vervoer naar de militaire hospitalen. Bij de gehouden herfstmanoeuvres, bij de oefening in den voorposten- dienst, is zij gebruikt kunnen worden tot vervoer van éénmans- en tien mans-eetketels en tot vervoer van levensmiddelen, tentmaterieel, stroo, dekens, bagage enz., zoodat deze raderbaar in garnizoenen, zoowel als te velde, met belangrijke besparing van lichaamskracht, tijd en personeel,

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 365