- 355 Mingo, die zich wat ver buiten het bivouak waagden, werden door eenige Atjehers overvallen en deerlijk verminkt. De fuselier Swiep boette er het leven bij in. Den 3en Februari werden de operatiën voortgezet naar den kant van Biloel, mede onder commando van Mekern, terwijl het veroverde Lam Koenjit werd bezet door de compagnieën Engelhard en "Weijns, onder bevel van hunnen bataljonscommandant, den majoor van Teijn. Inmiddels was er eenige aanvulling van officieren van gezondheid bij de ageerende colonnes gekomen, eene verlichting in den zeer zwaren dienst van de officieren van gezondheid Gaerthé en Künert, welke beide artsen ten volle verdienden. De officier van gezondheid A. F. Heijl kreeg van nu af aan de behandeling der zieken bij het hoofdkwartier, de mede nieuw aan gekomen officier van gezondheid H. W. Sandberg die te Boekifc Daroe. In den morgen van den 3en Februari was generaal Pel in Lam Koenjit aangekomen, om van daar uit nader aan te geven, wat de colonne Mekern zou hebben te doen. Yan uit den Oostelijken rand het omliggend terrein beschouwende, bleek het den generaal, dat men eene groote sawahvlakte vóór zich had, ten Noorden door Tjot Behal, ten Zuiden door Gerot en Toeram begrensd, dat alle kampongranden door de Atjehers bezet waren en dat meer in het bjjzonder versterkt scheen te zijn een vooruit springende hoek van Toeram in de richting Biloel. Onze beweging moest dus eerst tegen Toeram plaats hebben. Buiten Lam Koenjit gekomen, liet majoor Mekern den troep in gevechtsformatie opmarcheeren in de voorste linie beide compagnieën van het 3e bataljon op den rechter- en 2 compagnieën van het 13e bataljon op den linkervleugel, in gesloten divisiecolonne met de ar tillerie daartusschen in bataille; in de tweede linie, de mineurs, de ambulance en de beide overige compagnieën van het 13e bataljon. Gedurende deze opstelling, die den vijand niet ontgaan was, sneu velde al dadelijk een Europeesch korporaal en weldra ook een Inlandscli fuselier, terwijl de sergeant der artillerie Abbenbroek een doodelijk schot in de borst bekwam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 372