382 kaliber moeten wij ons wapen geven, de gemoederen zoo hevig in be roering heeft gebracht, even goed werden toen kolossale sommen besteed aan de proeven, om uit te maken welk kaliber het best paste bij een modern achterlaadwapen en werd in 1870 vrijwel algemeen het kaliber van 11 mM. aangenomen (1864 kaliber 12.6 mM.1866 vraagstuk der achterlading). In 1870 kreeg de cavalerie de getrokken achterlaadkarabijn met een buskruitlading van 3 gram; in 1875 werd die lading gelijk gemaakt aan die van 't geweer, hetwelk in 1873 voor de sappeurs karabijn en in 1887 voor de cavaleriekarabijn plaats had. In 1890 werd de lading van 4.25 gram gebracht op 5 gram, zoodat in 1891 ook voor de pontonnierskarabijn dezelfde munitie werd gebruikt als voor het geweer Nagaande hoe de cavalerie tegenwoordig is bewapend, zullen wij voor zoover ik de gegevens heb kunnen nagaan, die hier in het kort weergeven. Nederland. Bij de aanneming van een nieuw geweerstelsel Mannlicher kaliber 6.5 mM. werd ook een karabijn aangenomen van hetzelfde kaliber en hetzelfde systeem; de munitie is gelijk aan die van 't geweer, doch nog niet geheel vastgesteldde loop is lang 450 mM., het geheele wapen 0.95 M. en het getrokken gedeelte 385 mM., terwijl het gewicht is 3.30 KG. Het vizier verschilt van dat van 't geweer, doordat de klep twee veerende messen heeft, die door een spiraalveer steeds naar buitea worden gedrukt. Boven op de vleugels staan de verdeelingen en wel op den rechtervleugel die van 4002000 M., terwijl die van 500 1900 M. op den linkervleugel voorkomen; aan de binnenzijden der opstaande vleugels zijn overeenkomende inkervingen en wel zóó, dat bij het stellen der klep steeds slechts één mes een inkerving pakt. De vizierkorrel is zwaluwstaartvormig ingelaten en naar beide zijden verschuifbaar; de monddeksel doet hier tevens dienst als korrel beschermer. Hoe de karabijn zal gedragen worden is nog niet met zekerheid bekend, hoogstwaarschijnlijk op den rug; dan zal, volgens van Pesch, het magazijn aan de linkerzijde een höutbedekking krijgen om het slijten der kleeding tegen te gaan. De kordonplaat is met drie schroeven tegen de linkerzijde der kolf bevestigd; hier-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 399