HET TIRAILLEEREN IN HET TERREIN. Alvorens over te gaan tot het aangeven van een der wijzen waarop het tirailleeren kan onderwezen worden, veroorlove men ons eene kleine inleiding. Bij het doorlezen van het exercitiereglement valt het op, dat er meer van den man gevergd wordt dan het machinaal uitvoeren van eene beweging, ja, dat er zelfs zeer veel van den gemeenen soldaat wordt gevorderd. 214. R. S. schrijft voor, dat den recruten het doel van een gevecht wordt medegedeeld, hoe dat doel wordt bereikt en waarom de verspreide orde vaak gebiedend is. 1 van dat reglement eischt, dat de man, om te kunnen afexer- ceeren, met zijne voornaamste plichten en gedragregels in het gevecht in algemeenen zin bekend is. Hier (4e artikel IV Afdeeling R. S.) wordt hem voorgeschreven koel bloedig te zijn daar waar zijne aanvoerders moeite hebben om kalm te blijven, zich zelf te beheerschen, waar een gewoud kameraad misschien bloedverwant, om hulp smeekt, opgewekt te blijven, waar een gedwongen terugtocht zelfs hooger geplaatsten tot moedeloosheid stemt. Hjj moet besluitvaardig optreden in die hachelijke oogen- blikken, waarin zijne aanvoerders vallen, zich onderwerpen aan de vuurdiscipline, waar alles medewerkt om de tucht verloren te doen gaan en last not least in sommige oogenblikken zelfstandig handelen. Voorwaar de eischen zijn hoog, zeer hoog: de voorbereiding dus lang en moeilijk. In verband met het bovenstaande kan men het onderwijs verdoelen in a. de opleiding in moreelen zin, b. de opleiding betreffende dat gedeelte, waartoe de recruut slechts physiek geschikt behoeft te zijn. Het behoeft geen betoog, dat bij een depötbataljon de opleiding

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 408