- 392 in moreelen zin niet voltooid kan worden. Om van een Inlander een goed soldaat te maken, is meer tijd noodig dan luttele maanden. Toch dient dit gedeelte van de opvoeding niet verwaarloosd te worden. Het houden van voordrachten uit de krijgsgeschiedenis, geschikt om de geestdrift op te wekken en oefeningen in de vuur- discipline is wel hetgeen er gedaan zou kunnen worden bij den beperkten tijd, die toegestaan is voor de opleiding van den recruut. Anders is het o. i. met betrekking tot het tweede punt. Het werktuigelijk tirailleeren, het tirailleeren in het terrein en de practische toepassing van de verplichtingen van den soldaat, voor zoover zij zich tot eene toepassing op het exercitieveld leenen, kunnen grondig onderwezen worden, zoodat bij het veldbataljon na enkele herhalingen van het geleerde tot de gevechtsoefeningen in verspreide orde overgegaan kan worden. Het trekt verder de aandacht, dat 214 R. S. voorschrijft, dat den man medegedeeld moet worden 1°. het doel van gevecht, 2°. hoe dat doel mogelijk wordt gemaakt, 3o. waarom de verspreide orde soms wenschelijk, soms gebiedend is. Hier is het beginsel gehuldigd, dat ook de gemeen soldaat een denkend wezen is en dat, in de juiste richting geleid, hiervan voordeel is te trekken. Immers eerst dan, wanneer de voorwaartsche beweging tot den aanval als 't ware de resultante is van de innige overtuiging eener massa, dat een handgemeen noodzakelijk is, moet plaats hebben, wil eene beslissing verkregen worden, eerst dan zal de demoraliseerende werking van den strijd, die zich in verspreide orde zoo doet gevoelen, geneutraliseerd worden. We zijn ons te bewust van de weinige waarde, die onze meening heeft, om het bovenstaande neer te schrijven met het doel die meening ten beste te geven; wij willen slechts aantoonen, dat het eene groote fout is 214 een doode letter te doen blijven bij de opleiding van den recruut tot het gevecht in verspreide orde. Wij gaan thans over tot het onderricht. Hoe de indeeling van het onderwijs moet zijn, hierop geeft het reglement antwoord: „Het onderricht wordt aanvankelijk aan iederen

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 409