896 spoorddie uit zich zelf te verbeteren en wordt de belangstelling opgewekt en levendig gehouden. Bij de oefeningen in het tirailleeren in het terreinwelke zooveel mogelijk op afwisselend terrein worden gehoudenwordt steeds aan de recruten medegedeeldwaar de vijand verondersteld wordt zich te bevinden; zoo mogelijk wordt hij door een of meer manschappen aangeduid of door eene af deeling voorgesteldin den beginne geheel ongedektlater gedeeltelijk of geheel in het terrein opgesteld over eenkomstig de werkelijkheid. De onderwijzer begint een vijftal afgeëxerceerde manschappen in geopende orde op te stellen en deelt den recruten mede dat deze manschappen den vijand voorstellen. Vervolgens wordt de klasse op één gelid opgesteld en onderling 3 a 4 passen afstand genomen. Hec terrein wordt gekozen daar waar het aanbiedt: terreinplooien, heggen, boomen, kuilen, verhevenheden, slooten, struikgewas enz. De afstand van de klasse tot den vijand bedraagt 300 M Den recruten wordt bevolen van alle terreinvoorwerpen en terrein- deelen gebruik te maken op aanwijzing van het kader, dat over de geheele klasse is verdeeld. Hun wordt door de gegradueerden aan getoond, hoe een terreinplooi vaak een zeer goede dekking oplevert in liggende of knielende houding, hoe een heg en struikgewas, ofschoon geen directe dekking zijnde, toch den vijand het richten moeielijk maakt, hoe boomen, kuilen, verhevenheden en slooten gebe zigd kunnen worden tot vermindering van verliezen door het vijan delijk vuur. De onderwijzer laat nu de recruten het geleerde uit zich zelf toe passen, er uitdrukkelijk op wijzende, dat het weer hoofdzaak is den vijand en het voorgelegen terrein goed te zien. Is het onderwijs tot zoover met vrucht gegeven, dan wordt de afstand, die de klasse van den vijand scheidt, doorloopen, waarbij van elke dekking, die het terrein aanbiedt, partij wordt getrokken en de recruut attent gemaakt, zoo hij verzuimt van een of ander terrein voorwerp of terreindeel gebruik te maken. Gaat men ten slotte er toe over om den vijand overeenkomstig het

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 413