397 terrein op te stellen en hem te voorzien van enkele losse patronen, dan is voorloopig in die richting gedaan wat gedaan kon worden. C. Het gebruik van het terrein tot verhooging her uitwer king VAN HET EIGEN VUUR. 1°. Het laden, aanleggen en vuren in liggende houding opgelegd, benevens het ontladen. 2°. Het laden, aanleggen en vuren in liggende houding uit de vrije hand, zoomede het ontladen. Het laden, aanleggen, vuren en ontladen. 3o. in zittende houding. 4°. achter een dikken boom. 5°. dunnen 6°. verhevenheid, borstwering of muur. 7°< n ingraving, sloot of kuil. 8o. struikgewas of een heg. Yoor de uitvoering kunnen wij verwijzen naar de 229, 230 en 231 der R. S. Een enkele opmerking veroorlove men ons. Het is bijna regel, dat bij de oefening in het laden, aanleggen, vuren en ontladen een vlak terrein wordt uitgekozen. Onzes inziens is dit onpractisch. Immers zittend op een horizontaal vlak, is de uit voering van het voorschrift zeer moeilijk en dus vermoeiend. Het wil ons voorkomen, dat de zittende houding toegepast dient te worden bij galangans b.v. Dan toch is de houding natuurlijk en rust de man, wat ten goede komt aan het richten. Ten slotte teekenen wij aan, dat het bij dit onderricht zaak is, het verstand van den recruut te laten werken. Hij moet uit zich zelf trachten de gemakkelijkste en in verband met het doel, de beste houding aan te nemen. Immers, er zijn zoovele gevallen, waarin het terrein gebruikt kan worden tot verhooging van de vuuruitwerking, dat het onmogelijk is om alles te behandelen. Leert de recruut zelf zijn houding kiezen, dan weet hij later zich te behelpen in die gevallen, welke hem niet geleerd zijn. Bovendien laat ons elke gelegenheid aangrijpen om het denkvermogen van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 414