- 409 veldbatterij en bestemd voor het park, werd aangewezen om met een pionierafdeeling, samengesteld uit manschappen van de reserve en voorzien van de pioniergereedschappen der batterij vóór haar uit te marcheeren en waar noodig hindernissen langs den weg op te ruimen, teneinde den opmarsch van de batterij te vergemakkelijken en oponthoud te voorkomen. Tegen den middag werd order gegeven tot het betrekken der bivouaks en werd bepaald, dat de bergbatterij met het tie bataljon infanterie een bivouak zou betrekken in Tjakranegara bezuiden den vorstelijken poeri en de veldbatterij met het 7e bataljon op een sawah tusschen Tjakranegara en Mataram ten Noorden van den grooten weg en aan dien weg aangeleund. De eerstvolgende dagen werden besteed tot het in orde brengen der bivouaks. In het bivouak te Mataram waren de 4 veldstukken opgesteld in de hoeken, terwijl de bediening van elk stuk gelogeerd werd in de directe nabijheid van het stuk; voor de manschappen der reserve was een barak gebouwd in het midden van het bivouak, dicht bij de stallen. Het bivouak te Tjakranegara bestond uit 2 gedeelten en wel de eene helft op een open plein, grenzende aan den passer en de andere helft binnen een iets hooger, geheel door muren omgeven terrein, dat met een poortje gemeenschap had met het eerste. In het eerste gedeelte was ook de bergbatterij gelogeerd; de barakken voor de manschappen in de onmiddellijke nabijheid van de stallen. De paarden en muildieren van de batterij Coehoorn mortieren, welke eerst bij de bergbatterij waren ingedeeld, kwamen definitief bij de veldbatterij. In het bivouak der veldbatterij waren, behalve de le linie, ook de draagbare munitiekisten en de smidswagen aanwezighet overige materieel was te Ampenan achtergelaten. De bergbatterij had hare munitiekisten en draagbare smidse in het bivouak. Nadat de bivouaks voltooid, de troepen behoorlijk ondergebracht waren en gezorgd was voor een geregelden aanvoer van vivres, werden eenige marschen gemaakt tot machtsvertoon. Aan deze colonnes werd meestal bergartillerie toegevoegd, hetzij de geheele batterij of wel één sectie. Yele moeilijkheden werden daarbij niet ondervonden en nooit was het terrein van dien aard, dat de bergartillerie vertraging in den

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 426