413 De paarden waren reeds vroeger daarbinnen opgesteld. Toen tegen den middag omstreeks 3 uur bevel werd gegeven, om het bivouak te verlaten en te trachten terug te trekken op Mataram, waren per stuk nog slechts één span benevens een reservepaard beschikbaar. De stukken moesten dus alleen door het achterspan getrokken worden, terwijl het derde paard bestemd was om zoonoodig een den achterpaarden te vervangen. Om gedurende dien marsch het vuren te vergemakkelijken, werden de stukken met kartetsen geladen, terwijl de ophoudreepen bevestigd waren aan de handvatten en den affuithaak, om na het vuur het stuk niet weder te behoeven op te leggen. De kanonniers, hoewel meerderen gewond, bleven bij de stukken, de zwaar gewonden werden op den voorwagen geplaatst, terwijl de sectiecommandant zelf zwaar gewond op den staart der affuit heeft plaats genomen, nadat hij niet verder in een tandoe gedragen kon worden. De marsch geschiedde tusschen de muren van Tjakranegara door, van waaruit de colonne bijna voortdurend beschoten werd. Na een langen en vermoeienden marsch kwam de colonne op de plaats, waar destijds het bivouak van het 7® bataljon infanterie was, thans reeds verlaten, terwijl de troepen in den overgelegen dewatempel waren teruggetrokken. Op deze plaats komende, ontving de colonne nog een hevig vuur uit Mataram, hetgeen de sectie weder eenige offers kostte, terwijl zij ook onderweg nog eenige verliezen had geleden. Onder dat hevig vuur en de gegeven omstandigheden was het niet mogelijk de stukken naar den dewatempel te geleiden. Werwaarts de stukken toen gegaan zijn, is nooit met zekerheid vermeld kunnen worden. Yan redding kon geen sprake zijn, terwijl ook de gelegenheid om de stukken onklaar te maken, ontbroken heeft. Aldus ging de 1® sectie veldartillerie verloren, maar geheel buiten schuld. De omstandigheden waren te machtig. b. Verrichtingen der 2°s sectie veldartillerie. Zoodra geweervuur te Tjakranegara gehoord was, werd ook het bivouak te Mataram gealarmeerd. Per stuk was ingedeeld een compleete

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 430