415 van uit Mataram, waardoor het eenige gewonden bekwam, waaronder den daarbij ingedeelden officier; ook de paarden werden aangeschoten en hierdoor schichtig. Hoewel nog niet volkomen aangespannen, sloegen de paarden op hol, alleen bestuurd door één stukrijder. Deze kon de bespanning niet in toom houden en verdween met het stuk bin nen de poort van Tjakranegara. Het stuk te redden was onmogelijk, evenzoo het terug te halen, daar het overbrengen van de gewonden onder een vrij hevig vuur toch reeds alle beschikbare krachten eischte. Binnen Tjakranegara zijn stuk en bespanning onklaar geraakt. De stukrijder, hoewel ge wond, is later teruggekeerd en opgenomen in den dewatempel. Toen bij het andere stuk bleek, dat aanspannen onder het vuur ondoenbaar was, is dit door de kanonniers naar den dewatempel gereden en in batterij gesteld in den aangrenzenden kampong, welke ook door onze troepen bezet was. Yandaar heeft het dadelijk het vuur op Mataram geopend en den terugtocht gedekt van de laatste compagnie infanterie. Toen later de colonne van Tjakranegara binnenkwam, alsook de colonne, welke teruggekeerd was van Praja, heeft het met zijn vuur getracht het vijandelijk vuur van Mataram tot zwijgen te brengen. Den volgenden morgen heeft het nog het verlaten van den dewa tempel ondersteund, doch moest bij gebrek aan een bekwame bespan ning en omdat de te volgen weg te groote hindernissen op zou leveren, achtergelaten worden, na alvorens het sluitstuk uitgenomen te hebben, waardoor het dus onbruikbaar was gemaakt. Ook is de munitie voor een gedeelte afgegeven aan de sectie bergartillerie, toegevoegd aan de colonne van Praja en gedeeltelijk meegevoerd of onschadelijk gemaakt. c. Verrichtingen der 1' sectie bergartillerie. Nadat bericht ontvangen was, dat de colonne, welke te Soekarara was gebivouakeerd, zou terug keeren naar het bivouak, werd dadelijk tot den terugtocht besloten. Aanvankelijk werd niets van vijandelijk heden gemerkt, totdat men tot Tjakranegara genaderd was. Hoewel reeds beschoten voor men deze plaats was binnengerukt, werd toch doorgemarcheerd en ontving de colonne thans vuur van

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 432