416 achter de muren, waartusschen men moest doormarcheeren. Toen bleek dat het bivouak te Tjakranegara verlaten was en de colonne voortdurend zwaar beschoten werd, besloot men op Mataram terug te trekken, waartoe door Tjakranegara heen gemarcheerd moest worden. Gedurende den ganschen marsch binnen deze plaats had men veel te lijden van vijandelijk vuur, waarom dan ook de artillerie eenige keeren in batterij moest komen om die muurgedeelten, vanwaar het hevigste vuur kwam, te beschieten. Recht op den muur vurende had de artillerie weinig uitwerking van hare projectielenmet meer succes werd in eene schuine richting op den muur gevuurd, hetgeen dan ook bij herhaling is toegepast. Ofschoon niet zonder verliezen, mocht het de sectie gelukken binnen den reeds meergenoemden dewatempel te komen. De marsch was vermoeiend en gevaarlijk geweest, toch nog geheel gevechtsvaardig ie de sectie in den tempel aangekomen. Toen besloten was den volgenden morgen op Ampenan terug te trekken en de infanterie, die buiten den tempel was gegaan, hevig beschoten werd van uit Mataram, is de sectie bergartillerie buiten den dewa tempel in batterij gekomen, om den aftocht van de colonne te dekken. Dit is volkomen gelukt, daar zij al vrij spoedig het vijandelijk vuur deed verflauwen. Nadat de geheele colonne den tempel verlaten had, heeft zich de sectie onder dekking van een compagnie infanterie, welke als achter hoede was aangewezen, weder aan de colonne aangesloten en kreeg zij spoedig daarna last zich bij de voorhoede te voegen. De nu volgende marsch over sawahs en door kali's bood vele hinder nissen aan, welke evenwel alle met het meeste succes zijn overwonnen. Wel werd veel van menschen en dieren gevorderd, maar met vereende krachten zijn alle moeilijkheden overwonnen. Een der zwaarste punten was wel een diep ingesneden rivierbed ding met steile wanden. Hoewel met enorme inspanning is de sectie, geheel uit elkaar genomen, toch het ravijn gepasseerd zonder belangrijk oponthoud te veroorzaken. Later gedurende dezen marsch is de sectie op de sawah nog in stelling gekomen tegen een kampongrand, vanwaar de colonne vrij hevig beschoten werd, met dit succes, dat het vuur tot zwijgen werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 433