BOEKAANKONDIGING. Een tiran in de tweede helft der ne gentiende eeuw, door W. Rooseboom, 's Gravenhage. De Gebroeders van Cleef. 1895. In een 140 tal bladzijden behandelt de schrijver de geschiedkundige gebeurtenissen in Paraguay, sedert de afschudding van de Spaanscbe overheersching in 1811. Na achtereenvolgens de verschillende regeeringsvormen tot 1816, de zeer eigenaardige persoonlijkheid en regeerwijze van den dictator Francia (1816-1840), het consulaat tot 1844, en het presidentschap van Carlo Antonio Lopez tot 1862, te hebben geschetst, gaat de schrijver tot het eigenlijke onderwerp van zijn geschrift over en beschiijft hij de jeugd, het karakter, de persoonlijkheid en de regeeringsdaden van Francisco Salano Lopez, de tiran in de tweede helft der negentiende eeuw, zoon en opvolger van den vorigen president. Deze Lopez voerde gedurende acht jaren (1862-1870) de alleenheer schappij over Paraguay en had zich daarbij ten doel gesteld, in Zuid- Amerika te verkrijgen hetgeen de eerste Napoleon in Europa werkelijk bereikt, doch later weder verloren heeft, namelijk, de uitbreiding van zijn onbeperkt gezag, ver over de grenzen van het eigen gebied. De oor log met het keizerrijk Brazilië, de Argentijnsche republiek en de repu bliek Uruguay (1865-1870), was daarvan het gevolg. Het verloop van dezen zeer eigenaardigen oorlog; de leiding daarvan, welke Lopez deed kennen als een man, die met andere en betere karak tereigenschappen een goed legeraanvoerder had kunnen zijn; de blinde opoffering van het volk van Paraguay voor de zaak van den tiran, niet tegenstaande zijn terrorisme en zijne uitspattingen op staatkundig ge bied, welke ons een Nero in moderne omstandigheden voor den geest roept; de algeheele uitputting van staat en volk en de vernietiging van alle welvaart, welke van dien heilloozen oorlog het gevolg waren, de invloed van eene schoone vrouw op dit historisch drama van een geheel volk en ten slotte, het smadelijk uiteinde van den hoofdacteur daarvan, dat alles wordt op boeiende en treffende wijze beschreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 440