424 Eene opgave van de materieele verliezen door Paraguay in dien vijf jarigen oorlog geleden, eene beoordeeling van de persoon van den tiran en eene verklaring van de haast ongelooflijke gebeurtenissen in Paraguay, gedurende de jaren 1865-1870, door de vroegere geschiedenis van dit bij het begin van den oorlog nog bloeiende, bij het einde daarvan zielto gende land, besluiten het werk, dat onmiskenbaar den schrijver op vele plaatsen als een verdienstelijk literator doet kennen en waardeeren. Moge hij zich nog meermalen geroepen gevoelen, weinig bekende, doch zeer belang- en leerrijke episodes uit het leven van volken, staten en per sonen te behandelen en aan de vergetelheid te ontrukken. De Krijgsgeschiedenis van Neder- landsch-Indië van 1811 tot 1894, door G. B. Hooyergepensionneerd Luite nant-Kolonel der Infanterie O. I. Leger. Ist6 Deel. BataviaG. Kolff en C° Den Haag, de Geb. van Gleef. 1895. De verschijning van een werk als het bovenstaande, waarin de ver schillende krijgsbedrijven der Nederlanders in den Indischen Archipel van 1811 tot 1894, in beknopten vorm zijn samengevat, zal voorzeker door velen met ons met groote ingenomenheid zijn begroet. Ongetwij feld toch bestond aan een dergelijk werk behoefte, waar zooals door den schrijver in den aanhef zijner voorrede terecht wordt betoogd eene bruikbare handleiding, welke het verloop van de verschillende expeditiën en haar onderling verband duideljjk en beknopt weergeeft, tot dusverre nog steeds werd gemist. In dit gemis zal thans binnen kort zijn voorzien. Immers, afgaande op den inhoud van het lste deel, waarin, onder meer, de verdediging van Java tegen de Engelschen, de oorlogen op Java en ter Sumatra's West kust, de krijgsverrichtingen op Celebes benevens de Balische expeditiën, kort doch zakelijk worden behandeld, zal het geheele werk ons een duidelijk en vertrouwbaar overzicht geven van de wijze, waarop de grootsche en veel omvattende taak, voor het Indische leger weggelegd, in den loop dezer eeuw door dat leger werd vervuld. Trouwens de naam van den schrijver stond ons reeds borg, dat hij den arbeid, dien hij op zich genomen had, op lofwaardige wijze zou volbrengen, terwijl de om standigheid, dat hem voor het verrichten van dien arbeid inzage werd vergund in het archief van het Departement van Oorlog te Batavia, ons recht geeft om aan te nemen, dat de door hem vermelde feiten en gebeurtenissen zoo getrouw mogelijk overeenkomstig de waarheid zijn voorgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 441