428 welke echter niet van ernstigen aard zijn, na eenige uren rust verdwijnen en volstrekt niet den weerstand verminderen tegen de vermoeienissen der volgende dagen. Een gewicht van 27 KG. onder gunstige weersgesteldheid, gedragen bij marschen van 22 a 28 KM., benadeelt de gezondheid van den soldaat niet. Bij zeer warme dagen veroorzaakt diezelfde belasting verstoringen, waarvan de nadeelige invloed zich nog den volgenden dag doet gevoelen. Een belasting van 31 KG. werkt ongunstig op het organisme van den voetganger, zelfs bij marschen van middelmatige lengte en bij een frissche temperatuur. Een gewicht van 27 KG. is dus het maximum voor het gemiddeld aantal soldaten, welke gedurende den zomer marschen maken van 25 a 28 KM. Wat de entraineering betreft, valt op te merken, dat een gewicht van 22 KG. na verloop van verscheidene dagen niet meer hinderlijk is, terwijl dat van 31 KG. zelfs na een lange reeks van marschen voortgaat het organisme trapsgewijze te verzwakken. (Spextateur Militaire.) De stenographie in het leger. In Duitschland is door het Departement van Oorlog onder dato 18 December 1895 de volgende circulaire uitgevaardigd: „Men is voornemens de verspreiding der stenographie in het leger te bevorderen en te dien einde het onderwijs daarin aan de onderofficieren en capitulantenscholen uit te breiden. Yoor de toepassing der stenographie onder militairen is het zeer wenschelijk, dat één systeem wordt aangenomen. Het is gebleken, dat de nieuwe Stolzesche stenographie (reformatie 1888) in Noord-Duitschland van alle systemen het meest algemeen verspreid is Alvorens over te gaan tot het nemen van een hierop betrekking hebbend besluit, is nog vast te stellen: 1. In hoeverre in de enkele garnizoenen op krachten tot het onderwijzen van dit systeem te rekenen is. 2. Of en hoeveel meerdere kosten voor de facultatieve invoering der stenographie aan de betreffende inrichtingen verbonden zullen zijn. Nadere gegevens daaromtrent zijn derhalve nog tot 1 Maart 1896 aan het Departement van Oorlog te richten." Dat ook in het Nederlandsche leger de behoefte aan stenographisch onderricht zich meer en meer uitbreidt, moge o. a. weer blijken uit de volgende berichten, voorkomende in de 2' aflevering van dit jaar van het tijdschrift De gevleugelde pen''' gewijd aan de belangen der stenographie naar het systeem Stolze-Wéry

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 445