430 7 in Frankrijk zelve, 8.3 op Nieuw-Galedonië, 11.16 in Algerië, 12.2 in Tunis, 21 in Cochin-China, 29 op Reunion, 50 op Martinique en Guadeloupe, 74 in Senegal, 75 op Madagaskar, 77 in Tonkin, 237 in Guyana. Het Journal des Economistes neemt dat in zijn laatste nummer over, en teekent er bij aan: „Ook Madagaskar levert dus een débouché voor onze „overbevolking, en als het waar is dat dichtheid van bevolking een bron „van ellende is, dan moeten wij allen rijk worden binnen korten tijd." (Indische Gids.) De slachtoffers van de expeditie naar Madagaskar. Het Gouvernement der Hova's rekende voor zijn bescherming tegen de Fransche expeditionaire troepen veel minder op de geweerkogels en granaten der Britsche industrieelen, dan op de koorts en de Franschen, die wisten, dat de bodem hun meest te duchten vijand was, dat daarin, om zoo te zeggen, het eenige gevaar voor hen school, verzuimden de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, De lessen van het verleden waren vergeten. „Les enseignements du Tonkin, du Soudan et du Dahomey, qui devaient nous mettre en garde contre les erreurs, n'ont été d'aucun profit pour nos troupes" verklaart Dr. Jean Lemure in de laatst verschenen „Annales d'hygiène publique". De militaire autori teiten hebben niet voldoende begrepen, „que c'était avant tout une ex pedition sanitaire, que nous avions a faire." Hadden zij het wèl behoorlijk begrepen, dan had, door de vereischte voorzorgsmaatregelen, die in dat geval genomen zouden zijn, het ziek- tecijler beneden het minimum van 18 pCt. kunnen blijven evenals in 1873 bij de expeditie tegen de Ashantijnen; bij den oorlog der Engelschen tegen de Ashantjjnen bedroeg het ziektecijfer slechts 17.8 ten honderd en de sterfte tengevolge van ziekten slechts 1.7 pCt. Maar wat gebeurde bij de expeditie tegen Madagaskar De Franschen telden 14000 man geregelde troepen, voorts waren er nog 10000 koeli's enz. uit Senegal en Kabylië. Het meerendeel debarqueerde niet voor Mei j. 1. en 25 September moesten er 3000 man geëvacueerd worden naar Frankrijk, en lagen er nog 7000 zwaar ziek, 5570 in de hospitalen! Gemiddeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 447