440 dus veel gevaar liep, ja zelfs onze nieuw opgerichte posten grooten- deels afgesneden waren. Het was dus dringend noodig den vijand andermaal uit dat ge deelte der IX Moekims te verdrijven, ten einde de gemeenschap met onze posten te herstellen. Uit den kraton konden daarvoor geen troepen worden afgezonderd, zoodat de generaal, hoe ongaarne ook, wel verplicht was daartoe eene colonne te nemen van de drie, waarmede hij de XXYI Moekims tot rede wilde brengen. Aan den majoor Mekern werd daarom gelast, zich in den morgen van den 14en Februari van de colonnes af te scheiden, de sectie artillerie Opzoomer van de colonne Diepenheim tot zich aan te trekken, de verbroken gemeenschap te herstellen, deze door sterke patrouilles veilig te houden en voorts door posten te Lambaroe en Kajoeleh op te richten, onze linie in de XXV en XXII Moekims te versterken. Voor de troepen, die op den rechteroever van de Atjehrivier zouden blijven, werden de navolgende bevelen uitgevaardigd Bivouak Pango, 14 Februari 1876. De colonne Diepenheim wordt bij de colonne Jeltes aangetrokken, beiden vormen dus een geheel onder de bevelen van majoor Jeltes. Met die colonne wordt al dadelijk opgerukt, den rivieroever vol gende tegen de daaraan liggende kampongs. Die kampongs, zooals Meroe, worden genomen en verbrand. Telkens na het nemen van een kampong en het bezetten van den uitersten rand van de sawah, wordt bericht gezonden en nadere bevelen afgewacht. Eene compagnie barisan Bangkalan gaat met de koalies naar Kota Alam tot het overbrengen van zieken en afhalen van vivres. Eene tweede compagnie blijft met de fouriers, kookketels enz. in Pango achter, ter bewaking van het bivouak. Te Pango wordt ge kookt, om het eten later te doen opvoeren." Ingevolge deze order begaf zich de colonne Jeltes des morgens om 6| uur van denzelfden dag op marsch; het hoofdkwartier bleef voorloopig te Pango achter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 457