443 zoomede de Europeesche korporaal Jorg, n°. 72506 van de artillerie. Laatstgenoemd korporaal, door een schrootschot reeds gewond in aangezicht en arm, hield niet op onder het werkzaam, vijandelijk vuur, met de meeste bedaardheid zijn kanon te richten, tot hij in de ambulance moest opgenomen worden. Wij bekwamen 2 gesneuvelden en 14 gekwetsten. De gesneuvelden waren de Amboineesche fuselier Tipumahu, n°. 89894 van de compagnie Bosch en de barisan Bieramoeka, n°. 261 van de compagnie van de Pol (1); onder de gekwetsten telden wij den 2en luitenant Opperman (schot in den arm) en den len luitenant-adjudant ter Beek (matte kogel tegen het been). Yan lieverlede in kampong Meroe terrein naar voren winnende, was de colonne Jeltes omstreeks het middaguur in den aangrenzenden kam pong Lampermei aangeland, waarvan aan den generaal bericht gezonden werd en alwaar later, op van den generaal ontvangen bevel, het bivouak werd betrokken, nadat de generaal zelf omstreeks 5 uur des na middags daar aangekomen was. De colonne Jeltes had het dien dag ervaren, dat de colonne Mekern niet meer op den linkeroever marcheerdeminstens de helft der ge kwetsten waren verwond geworden door Atjehers van de overzijde der rivier. Nadat generaal Pel het omliggend terrein in oogenschouw genomen had, werd besloten geen benting te Lampermei te bouwen, doch des anderen daags naar Pango terug te gaan; naar het den generaal voorkwam, lag Jjampermei al te ver van Pango, was het te doorloopen terrein al te ongunstig voor den dagelijkschen transportdienst en daarbij de oever daar ter plaatse te steil om met eenig gemak de ge meenschap met den linkeroever te onderhouden. Alvorens echter den terugmarsch aan te nemen, moest des anderen daags vooraf den vijand gevoelig de les worden gelezen, door het in de nabijheid gelegen, zeer versterkte Tjepoetoe aan hem te ontrukken, van waaruit de Atjehers ons bivouak te Lampermei beschoten. (1) De compagnie van de Pol maakte dien dag geen deel uit van de colonne Jeltes, omdat zij vivres van Kota Alam moest afhalen. Toen later die compagnie den ge neraal Pel en zijn staf naar Lampermei geleidde, ontving zy nabij die plaats vuur, tengevolge waarvan Bieramoeka aneuvelde en een Europeesch sergeant zwaar werd gewond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 460