451 Des morgens om 6 uur werd de beweging begonnen: voorop de compagnie Segov, daarna de compagniëen Lutje en Burggraef, de mineurs, 2 kanons, gedekt door eene halve compagnie barisan, de compagnie Heijl en daarachter in de hoofdcolonne het 3e bataljon infanterie met de beide andere kanons; de overige barisans ach- terwacht. Marcheerende door kampong Tjiri tot aan de sawah tegenover Kota Alam, werden de kampongranden tot tegenover onze verster king Lemboe gevolgd en marcheerde men vervolgens Lamgoegoeb in, in de richting Tonga, dat om 91 4 uur v. m. werd bereikt. De generaal Pel, die des morgens ten 8 ure met den overste Meijer Kota Radja verlaten had, was te Lamgoegoeb bij de colonne aan gekomen. Na Tonga verkend te hebben, werd doorgemarcheerd tot aan de Kroeng Tjoet, (onze gids noemde die rivier de Tjampian Wou), zonder tot nog toe door den vijand te zijn verontrust geworden. Onderwijl onze troepen in kampong Tonga voorloopig een geschikte opstelling zochten, ging de compagnie Segov thans aan het zoeken eener doorwaadbare plaats, die volgens den gids er moest aan wezig zijn. Men vond zich echter daarin teleurgesteld; de Kroeng Tjoet bleek eene 40 a 50 Meter breede rivier te zijn, met moerassige en zwaar begroeide oevers en modderigen bodem, die men jadoorwaden kon, als men zich tot onder de armen in het water begaf. Het slaan van een brug was dus urgent, dat beloofde vele moeielijk- heden te zullen geven, nu de op den anderen oever geposteerde vijand zijn vuur op de onzen geopend had. Terwijl een troep van het 3e bataljon infanterie en eene sectie artillerie zich op den linkeroever posteerden, om den vijand te be schieten, werd de verkenning van de rivier voortgezet door den overste Meijer, majoor van Lennep en den kapitein Meijer, gedekt door eene sectie infanterie onder den 2en luitenant Gr. P. de Neve. Deze verkenning had succes, althans werden de overblijfselen eener loopbrug ontdekt, waarvan men zou gebruik kunnen maken, om de rivier andermaal te overbruggen. De le luitenant Kuijl en zijn mineurs togen daarop aan den arbeid

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 468