IETS OVER DE TEGENWOORDIG IN GEBRUIK ZIJNDE SPRINGMIDDELEN. In het tijdschrift„Memorial des Poudres et Salpètres" komt eeu stuk voor getiteld„Dictionnaire des Explosifs". Het is eene vertaling van het Ecgelsche werk: „A Dictionary of Explosives, by Major J. P. Cundill", dat zooals de titel aangeeft, eene opsomming bevat van alle springmiddelen, waarvan de vervaardiging sedert 1889 in Engeland was gewettigd. In de vertaling is deze opsomming gesteld in den vorm van eene alphabetische lijst, die aangevuld is met de voornaamste springmid delen in Frankrijk in gebruik. Hoe interessant het moge wezen deze opsomming na te gaan, de Inleiding en de Algemeene Beschouwingen, die vooraf gaan, vormen toch voor ons verreweg het belangrijkste gedeelte en het is dan ook hiervan, dat ik mij voorstel eehe Nederlandsche vertaling te geven. Hoewel het voorbericht in de Fransche vertaling betrekking heeft op het gansche werk, dus ook op de alphabetische lijst der spring middelen, heb ik het nuttig geoordeeld dit voorbericht in zijn geheel en onveranderd op te nemen. Alleen bij de Algemeene Beschouwin gen zijn eenige, zij het dan ook zeer geringe wijzigingen aangebracht, o. a. in de chemische formules, die den aard en de wijze van ontplof fing der verschillende springmiddelen weergeven. Voorbericht. Ik stel mij voor in de volgende bladzijden een „Overzicht der Springmiddelen" te geven, dat, naar mijn weten, alle tot nu toe ge bruikte of voorgestelde omvat. De lijst bevat een groot aantal, die ongeschikt zijn voor practisch gebruik en sommige, die alleen maar merkwaardig zijn uit een che misch oogpunt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 478