Ann. Rep. 1891: 60. Annual Report of Her Majesty's Inspectors of Explosives for the year 1891: bladzijde 60. Iulichtingen, verschaft door Oscar Gruttmann. E. 0. 139. 18. 1.62. Engelsch octrooi No. 139, van den 18en Januari 1862. F. O. 203556. 4. 2. 90 Fransch octrooi No. 203556 van de 4en Januari 1890. Ik vestig in het bijzonder de aandacht op het feit, dat het mijne bedoeling niet is, alle stoffen op te noemen, die ontplofbaar zijn. Het aantal dezer stoffen is ontelbaar en de practische'scheikundige kent eene menigte verbindingen, die in bepaalde omstandigheden krachtige en gevaarlijke ontplofbare stoffen zijn. Ziehier een spre kend voorbeeldeen mengsel van zuurstof en waterstof in de hoe veelheden, zooals die in het water met elkander verbonden zijo, vormt ééne van de krachtigst ontplofbare stoffen, die bekend zijn. Een groot aantal andere mengsels van zeer algemeen bekende gaesen, zooals b. v. het lichtgas en de lucht zijn zeer ontplofbaar, maar deze mengsels worden hier niet genoemd. Eenige van de meest interessante scheikundige combinaties worden in de klasse der „Verschillende springmiddelen" genoemd, maar in het algemeen heb ik de definitie gevolgd, die door de Engelsche wet van 1875 omtrent de springmiddelen gegeven is en welke luidt als volgt: De uitdrukking springmiddel omvat: 1°. Het gewone kruit, het nitro-glycerine, het dynamiet, het schiet katoen, mijukruit, (1) de fulminaten van kwik of van een vaD de 464 O. Gr. (1) De kooplieden spreken dikwijls van mijnkruit en van schietkruit als van twee geheel verschillende zelfstandigheden. Deze kruitsoorten zijn geheel dezelfde ofliever gezegd, het mjjnkruit is eene goedkocpere en mindere soort van schietkruit. Dtfsortiaux (blz. 600) toont aan, dat eene bus kruitsoort, die rijk is aan kool, niet alleen goedkooper is, maar dat ze bij de ontploffing ook een grooter volume gas kan opleveren; hij haalt zelfs Piobert aan tot staving van deze theorie. Het is dus voor mijnwerken mogelijk, dat eene goedkoopere buskruitsoort, die betrekkelijk arm is aan salpeter, evengoed of zelfs nog beter voldoet, dan het kroit van de gewone samen stelling.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 481