470 die bg de uitwerking worden waargenomen, zoo is het toch niet minder waar, dat alleen de practische beproeving van een spring middel, in de omstandigheden waarin en de voorwaarden waaronder het gebruikt wordt, ons in staat stelt de waarde er van nauwkeurig te beoordeelen. In het algemeen te zeggen wat het beste springmiddel is, is byna even moeilyk als aan te geven, welk werktuig in eene timmermans werkplaats het nuttigst is. Wanneer byvoorbeeld by het boren van een tunrel een gegeven springmiddel a in een zekeren tyd en voor eene zekere som gelds betere resultaten geeft dan een springmiddel dan is het duidelyk, dat het springmiddel a in de gegeven omstandigheden verkieslyk is. Maar er volgt volstrekt niet uit, dat datzelfde springmiddel verkieslijk zou zyn, als de tunnel in eene andere rotssoort geboord moest wor den. Is het alleen de quaestie de rots te doen springen, dan moet men een krachtig en zeer snel werkend springmiddel bezigenwil men echter groote rotsblokken verkrijgen, dan verdient het gebruik van een langzaam verbrandend springmiddel de voorkeur. Het dynamiet bijvoorbeeld is uitstekend geschikt om een mynput te delven, maar moet men de steenkolen zelf verzamelen, dan gebruikt men gewoonlijk zwart buskruit of in het algemeen springmiddelen, die langzamer werken dan dynamiet. Y. Practische opmerkingen betreffende de spring middelen in het algemeen. Er zijn sommige practische beginselen, waaraan men vasthoudt by de keuze en bij het gebruik der springmiddelen in het algemeen, zonder dat er sprake is van de eene of andere bijzondere toepassing. Het springmiddel mag niet te volumineus zyn, want men is ver plicht, grootere mijngaten te maken, naarmate de dichtheid geringer is. Bovendien ontwikkelt een dicht springmiddel, wanneer alle overige omstandigheden gelijk zijn, een betrekkelijk grooter volume gas, dan een licht en volumineus springmiddel. Het moet onder de gebruikelyke voorzorgsmaatregelen, voldoende zekerheid aanbieden in de gewone omstandigheden van de behandeling, transport en bewaring. Het moet bestand zijn tegen de schokken

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 487