471 en stooten, waaraan het somtijds blootgesteld kan zijn. Soms zijn krachtige en chemisch stabiele springmiddelen onbruikbaar, doordat zij te gemakkelijk ontploffen door eenen slag of stoot. Dikwijls hadden reeds ontploffingen plaats door eenen slag met eenen houten hamer, vooral als met den slag eene zekere wrijving gepaard ging. Een dergelijke schok kan zich zeer gemakkelijk voordoen bij het laden der mijnen en daarom zijn ook deze springmiddelen ongeschikt te achten voor het algemeen gebruik. Een groot aantal springmiddelen, vooral die, welke chloraten bevatten, worden dikwijls gevoeliger, nadat ze eenige maanden in de magazijnen hebben gelegen en vooral wanneer ze beurtelings blootgesteld zijn geweest aan vocht en droogte. De chemische stabiliteit gedurende een zeker tijdsverloop en bij ver schillende normale temperaturen is dan ook van groot belang, vooral bij de springmiddelen voor oorlogsgebruik, daar deze dikwijls lang in de magazijnen moeten worden bewaard en vaak blootgesteld worden aan wisselende temperaturen. De ontploffingen der magazijnen van springgelatine, zooals die in de maanden Mei en Juni 1888 in Aden plaats vonden, wijzen op het groote gewicht van deze stabiliteit. Eene zeer kleine hoeveelheid van eene onzuivere en instabiele zelf standigheid kan groote hoeveelheden van een springmiddel, dat zich in de nabijheid bevindt, doen ontvlammen en ontploffen, al is ook dit laatste op zich zelf volkomen zuiver en Btabiel. Het onzuivere gedeelte werkt dan als ontstekingsmiddel op de overige hoeveelheid. Een springmiddel, dat bestemd is om in mijningangen of in andere besloten ruimten gebruikt te worden, mag noch vóór, noch na de ont ploffing gassen of dampen ontwikkelen, die schadelijk of vergiftig zijn. In de practijk zijn de gasvormige producten, ontwikkeld bij de ontploffing van elk springmiddel, meer of minder hinderlijk. Y1 oei bare springmiddelen of die, welke ontplofbare vloeistoffen uitzweeten, zijn gevaarlijk bij het transport en bij het opleggen. Ze zijn niet geschikt om gebruikt te worden in een terrein, waarin vele groeven of kuilen voorkomen, want het kan gebeuren, dat een kleine hoeveelheid vloeistof, die in een holte of spleet geloopen is, ontploft door den een of anderen toevalligen stoot of schok, zooals die bjjvoorbeeld door een boorinstrument of door eene andere oorzaak

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 488