472 kan worden teweeggebracht. Men kent dergelijke gevallen, waarbij de vloeistof jaren lang op die wijze was verborgen geweest. Het is niet overbodig om er ten dezen opzichte bij te voegen, dat de mijnen, die niet behoorlijk gesprongen zijn, zeer zorgvuldig moeten worden onderzocht, alvorens op dezelfde plaats of in de nabijheid eene nieuwe boring te beginnen. Elk springmiddel, dat zuren ontwikkelt of eenige andere bijtende stof, is in de gewone omstandigheden van oplegging zeer gevaarlijk, want het kan gemakkelijk ontploffing veroorzaken van de andere springmiddelen, die zich in hetzelfde magazijn bevinden. YI. Het mengen van onwerkzame stoffen met de springmiddelen. De uitwerking van het mengsel van een springmiddel met een werkelooze (niet ontplofbare) stof, hangt in de hoogste mate af van het wezen der gemengde stoffen. Indien de werkelooze stof zich plaatst tusschen de moleculen van het springmiddel en deze als het ware van elkander isoleert, dan wordt het mengsel veel minder krachtig en minder gevoelig of wel het houdt op ontplofbaar te zjjn. Tot staving van hetgeen voorafgaat, kan men het voorstel aanhalen van den heer Q-ale om het kruit onschade lijk te maken door het te mengen met fijn, poedervormig glas, dat men alvorens het te gebruiken, door middel van een zeef moet verwijderen. Stellen wij ons eene honigraat voor; zij kan ons een goed bee'd geven van een mengsel van een springmiddel met eene werkelooze stof. Indien de honig het springmiddel en de wanden van was de werkelooze stof voorstellen, dan zal het moeilijk zijn de ontploffing van het mengsel door de gebruikelijke middelen te veroorzaken. Dit is bijvoorbeeld het geval bij een mengsel van schietkatoen met de eene of andere werkelooze vloeistof of met eene niet ontplofbare, gesmolten, vaste stof. In het tegengestelde geval echter, d. w. z. als de honig de werke looze stof en de wanden het springmiddel voorstellen, dan hebben wij een overeenkomstig verschijnsel als bij het gewone dynamiet, waarbjj iedere molecule kiezelguhr eene hoeveelheid vloeistof absorbeert en in meerdere of mindere mate door een samenhangend omhulsel van

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 489