473 nitroglycerine wordt omgeven. Wanneer dat omhulsel minder samen hangend wordt, vermindert de ontplofbaarheid. Het is om deze reden, dat een mengsel van kiezelguhr met slechts weinig nitro-glycerine nauwlijk8 ontplofbaar is; al de vloeistof is opgeslorpt door de poriën van het kiezelguhr en er is geen samenhangend omhulsel. Maar indien wij voor de absorbeerende stof eene andere, niet poreuze zelf standigheid, zooals bijvoorbeeld stukken glas of mica in de plaats stel len, dan wordt elk stukje bedekt met een omhulsel en krijgt men aldus met eene zeer geringe hoeveelheid nitro-glycerine een krachtig springmiddel. De toevoeging van eene kleine hoeveelheid kamfer (of van zekere koolwaterstoffen) aan springgelatine of aan samengeperst schietkatoen, vermindert aanmerkelijk de gevoeligheid van deze stoffen, maar het schijnt, dat deze zelfde toevoeging niet dezelfde uitwerking heeft, als de gelegenheid bestaat, dat de kamfer spoedig vervliegt. VII. Gevoeligheid der springmiddelen. De gevoeligheid der springmiddelen voor ontvlamming en voor schokken is zeer veranderlijk; eene lage ontbrandingstemperatuur gaat volstrekt niet altijd gepaard met eene groote gevoeligheid voor schokken. Zoo ontvlamt kwikfulminaat bij 190° 0-, het oxaalzuurzil- ver bij 130° C.; toch is het eerste veel gemakkelijker door een schok tot ontploffing te brengen dan het laatste. De gevoeligheid van een gegeven springmiddel hangt in de eerste plaats af van den toestand, waarin het springmiddel verkeert. Ook de temperatuur speelt eene belangrijke rol. Dynamiet en schietkatoen worden door eenen lichten schok tot ontploffing gebracht, wanneer deze stoffen verwarmd zijn en zelfs celluloid (een mengsel bestaande uit genitreerd katoen en kamfer), dat men dikwijls gebruikt ter vervaardiging van ornamenten, wordt door eenen slag met eenen hamer tot ontploffing gebracht, wanneer het tot week wordens toe verhit is. Daarentegen zijn bevroren dyna miet en nitroglycerine betrekkelijk ongevoelig voor schokken, terwijl het tegengestelde waar is voor bevroren springgelatine. In het algemeen kan men zeggen, dat de gevoeligheid van elke chemische zelfstandigheid verandert, omgekeerd evenredig met de

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 490