475 verkregen door kringvormige gasuitBtootingen van uit de massa der plotseling ontwikkelde gasseD. Algemeene Opmerkingen Klasse I. Gewone zwarte buskruitsoorten. Zooals reeds boven vermeld is, is het mijne bedoeling niet mij lang met deze klasse bezig te houden. De samenstelling van het zwarte buskruit is niet of slechts zeer weinig gewijzigd en op het oogenblik is die van nagenoeg alle soorten oorlogskruit nog dezelfde als vroeger, n.l. 75 deelen salpeter, 10 deelen zwavel en 15 deelen houtskool. Uit het oogpunt van eenvoudigheid is dus het zwarte buskruit verre verkieslijk boven de overige nieuwere buskruitsoorten bestemd voor het gebruik van de artillerie. Van deze laatste tooh (in de laatste jaren het voorwerp van aanhoudende zorg) treft men zeer veel verschillende soorten aan met geheel verschillende eigen schappen en vaak op omslachtige en moeilijke wijze bereid. In sommige landen is de verhouding van de samenstellende deelen van het zwarte buskruit eenigszins anders. In Frankrijk bij voorbeeld bevat het gewone kruit 75 deelen salpeter, 12l/2 deel houtskool en 121 2 deel zwavel. (1) Het gewone mijnkruit verschilt van de andere soorteD, doordat het minder salpeter bevat en gedurende korteren tijd gekorreld wordt. Ook wordt er niet zooveel aandacht geschonken aan de soort houts kool, die bij de bereiding wordt gebruikt. In het kort kan men de vervaardiging van het buskruit in de volgende bewerkingen samenvatten. 1®. Menging der samenstellende stoffen (in poedervorm) om het ruwe kruit te vormen, nadat die stoffen vooraf gemalen, gezuiverd en gezift zijn. 2®. Het malen en het samenpersen van het mengsel, om de koek voor de molens te vormen. 3®. Fijn maken van de koek. Deze bewerking is ook wel bekend BETREFFENDE DE CLASSIFICATIE DER SPRINGMIDDELEN. (1) Deze hoeveelheden hebben betrekkiüg op de oude buskruitsoorten ran 25 jaar geleden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 492