476 onder den naam van eerste korreling; in sommige fabrieken blijft zij achterwege). 4e. Samenpersing. 5e. De korreling (tweede). 6®. Het ziften. 7®. De glaozing. 8®. Het drogen. 9®. De afstoffing. In sommige fabrieken verschillen enkele der hierbedoelde bewer kingen, of is de volgorde eenigszins anders, maar in het algemeen gaat de voorafgaande beschrijving vrijwel door. (1) Onder de bovengenoemde samenstellende stoffen is de houtskool van het meeste belang; van haar bereiding hangt de qualiieit van het buskruit grootendeels af. Zoowel houtsoort als verkolingsproces eischen de grootste zorghet populaire gezegde: „de houtskool maakt het buskruit" (2) is verre van onjuist. De eigenschappen van een gegeven buskruitsoort, bereid uit gegeven zelfstandigheden in bepaalde verhoudingen, hangen af van de physische constitutie, van den duur der korreling, van de samenpersing, van den graad van glanziug, van de vochtigheid, van de afmeting en den vorm der korrels en van hunne dichtheid zonder tusschenruimte. Deze en andere omstandigheden maken de kunst om buskruit te vervaardigen van eene werkelijk goede qualiteit, waarmee een vooraf bepaald doel moet worden bereikt en eene bepaalde uitwerking moet worden verkregen, tot iets zeer moeilijks. Dit blijkt dan ook ten duidelijkste uit de zorgen, vereischt bij de vervaardiging der nieuwere buskruitsoorten. Klasse II. De genitreerde kruitsoorten met uitsluiting van het gewone zwarte buskruit. Ben aantal springmiddelen, behoorendetot deze klasse, zijn eenvoudig (1) Hot is duidelijk, dat bjjzondere buskruitsoorten, zooals bijvoorbeeld het prismatische buskruit, speciale bewerkingen vereisehen. Zoo heeft daarentegen de glanzing bij voorbeeld niet plaats, daar de korrels direot door hydraulisohe persing worden verkregen. (2) Het is gebleken, dat zuivere salpeter en zuivere zwavel, die met voldoende zorg behandeld worden, altijd volkomen identisch zijn, terwijl houtskool in eeu oneindig aantal soorten kan worden bereid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 493