478 slaat. Dit proces is gebaseerd op het beginsel, dat als men twee zouten in eene zelfde oplossing heeft en er kan door wisseling der metalen een in de vloeistof minder oplosbaar zout ontstaaD, dan ontstaat dit werkelijk. De werking is de volgende: NaN03 -f- KC1 NaCl -J- KNO3 minst oplosbare. Het eenige doel, dat men heeft bij het gebruik van bariumnitraat in plaats van salpeter bij de vervaardiging van buskruit is eene langzamer verbrandende kruitsoort te verkrijgeniets, dat men gewoonlijk bereikt door de physische constitutie van het gewone buskruit te wijzigen, meer bepaald wat betrift afmeting en vorm der korrels. Klasse III. BusJcruitsoorten bestaande uit verbindingen van chloor zuur. De hevigheid van de uitwerking eener ontploffing van kalium- chloraat, hoofdzakelijk toe te schrijven aan de snelheid der werking, heeft altijd de aandacht getrokken en heeft geleid tot het gebruik van deze zelfstandigheid voor ontplofbare mengsels. Het aantal springmiddelen met kaliumchloraat als basis is zeer groot. In het algemeen kan men deze springmiddelen verdeelen in twee soorten le Die, waarbij men geen enkele poging heeft aangewend om de gevaarlijke gevoeligheid der verbindingen van chloorzuur te ver minderen. 2e Die, waarbij men die gevoeligheid gedeeltelijk heeft trachien weg te nemen, hetzij door toevoeging van eene niet of minder ont plofbare stof, hetzij door eene mechanische bewerking. Sommige springstoffen dezer klasse zijn min of meer gevaarlijke mengsels, die bij toeval zijn verkregen; andere daarentegen zijn op zettelijk bereid en komen soms met geringe wijzigingen verscheidene malen onder andere namen voor. De nadeelen van kaliumchloraat zijn door meer dan één autoriteit geconstateerd. Dr. Dupré, wiens kennis op het punt van ontplofbare stoffen buitengewoon uitgebreid is, zegt: Kaliumchloraat wordt uithoofde van de gemakkelijkheid, waar mede het zich leent voor d9 bereiding van krachtige springmiddelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 495