479 door uitvinders gaarne gebruikt tot het doen van onderzoekingen op dat gebied. Een groot aantal proeven zijn gedaan om het in de practijk te kunnen gebruiken, maar altijd met even weinig succes. Da reden hiervan schuilt hoofdzakelijk in twee oorzaken. In de eerste plaats is het kaliumchloraat eene zeer instabiele stof (1) en zeer gevoelig voor verschillende invloeden, zoowel chemische als mechanische, zelfs ais die invloeden van geringen aard zijn. Zoo zijn bijvoorbeeld alle mengsels van chloraten onderhevig aan wat men zelfontbranding noemt en ontploffen zij gemakkelijk door de aanwezigheid van sommige stoffen, vooral van zuren of van die stoffen, die zuren kunnen ontwikkelen. Ook ontploffen alle hier bedoelde mengsels gemakkeljjk door eenen schok, vooral als er tegelijk met den schok wrijving plaats heeft, zooals het zich dikwijls kan voordoen bij het laden van mijngaten. In de tweede plaats zijn er redenen om te veronderstellen, dat de gevoeligheid voor schok en wrijving vermeerdert, naarmate ze langer worden bewaard, vooral wanneer het springmiddel beurtelings aan de werking van vocht en warmte wordt blootgesteld. (2) De verhooging der gevoeligheid, wanneer het springmiddel bewaard wordt, terwijl het blootgesteld is aan vocht, moet waarschijnlijk al- tbano voor een gedeelte daaraan worden toegeschreven, dat het chloraat zich in fijne kristallen aan de oppervlakte van het mengsel afscheidt. Zulk een schok, waarvoor het kaliumchloraat volgens Dupré zoo gevoelig is, verkrijgt men bijvoorbeeld bij het toebrengen van een slag met een hamer in schuine richting op een vlak of gebogen oppervlakte. Een groot aantal springstoffen van deze klasse bleken bij de proeven op de practische bruikbaarheid zoo gevoelig te zijn, dat zij ontploften als men met een houten hamer zulk een schuinen slag toebracht op een houten vloer, en bijna alle konden tot ont ploffing worden gebracht door een soortgelijken slag met een houten hamer op een steenen vloer. (1) Kaliumchloraat is één der stoffen, die bjj scheikundige ontleding warmte ontwikkelen in plaats van zooals gewoonlijk het geval is warmte op te slorpen, en al deze stoffen zijn zeer instabiel. (2) Ann. Rep. 1885 p. 31.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 496