480 Na melding gemaakt te hebben van het ongeluk, dat den ontdek ker van het kaliumchlor8at, Berthelot, getroffen heelt, toen hij trachtte deze stof te benutten voor de vervaardiging van geschutkruit, gaat Eissler voort met de volgende woorden Het is zeer twijfelachtig of men er ooit in slagen zal de hinderpalen te overwinnen, die de scheikundige eigenschappen van deze zelfstandig heid aan de toepassing er van in den weg leggen en die de natuur onoverkomelijk schijnt gemaakt te hebben. De bewerking der meng sels van chloorzuurverbindingen levert zulke groote gevaren op, dat men op dit punt niet te veel voorzorgen kan nemen. Deze verbindingen ontploffen reeds onder de werking van een krachtigen schok, soms zelfs door eene eenvoudige wrijvingsomtijds ontstaat zelfontbranding, zonder dat men de oorzaak of reden er van kan gissen. Toch zijn er velen op het punt van de onschadelijkheid van deze stoffen misleid door zekerheidsproeven met pas daaruit vervaardigd kruit genomen. De fabrikanten trachtten de onschadelijkheid te bewijzen door de stof te hameren, te wrijven of door andere dergelijke proeven. Men moet echter het kruit blootstellen aan de vochtigheid van een mistigen nacht, het vervolgens wederom drogen en eerst daarna het onder werpen aan bovergenoemde proeven; de minste schok, de geringste wrijving zal dan voldoende zijn eene onverwachte ontploffing te ver oorzaken. Om eene kardoes behoorlijk in een mijngat te plaatsen, is de mineur genoodzaakt eenige slagen er op te geven of er eene druk king op uit te oefenen. Deze slagen en ook die druk, want die ver oorzaakt wrijving, zjjn zeer gevaarlijk (1). Berthelot, de uitvinder, maakt de volgende opmerking: „De chloraten leveren uit dit oogpunt (de kracht) dus niet genoeg voor- deelen boven de nieuwere springmiddelen op, dan dat de buitengewone gevaren, aan hunne vervaardiging en behandeling verbonden, vergoed kunnen worden. Alleen bij gebruik als slagkruit leveren hunne gemakkelijke ontvlambaarheid zekere voordeelen op (2) Zonder zoover te gaan, te beweren dat het onmogelijk zou zijn een mengsel van chloraten te bereideD, dat niet gevaarlijk is, moeten (1) E, 139. (2) B. 2—325.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 497