VERDUURZAAMDE LEVENSMIDDELEN. De studie ons, als N°. VII tweede Serie van „Vertalingen en overdrukken", door de Vereeniging ter beoefening van de krijgswe tenschap onder bovenstaanden titel aangeboden, behandelt een onder werp, dat voor het Indische leger zeker niet minder belangrijk is dan voor eenige andere krijgsmacht. Het ageeren in streken, die weinig of niets opleveren, waarvan men voor de verpleging der troepen gebruik kan maken, een meestal lange operatielijn en de moeielijkheden aan de opvoering der be- noodigdheden verbonden, maken dat voor de voeding eener expedi tionaire colonne in Indië zoo niet uitsluitend, dan toch voor een groot deel, gebruik moet worden gemaakt van conserven. Het is daarom misschien niet van belang ontbloot, eens na te gaan in hoeverre de conserven, thans bij ons in gebruik, voldoen aan die eischen, welke men aan deze voedingsmiddelen voor militaire doeleinden moet stellen. In 't kort worden die eischen door schrijver van bovenbedoelde studie op blz. 5 der inleiding omschreven als volgt: „dat het wenschelijk is voor legers te velde voedingsmiddelen „samen te stellen, die eene groote voedingswaarde hebben, waarvan „snel en zonder moeite een smakelijke maaltijd bereid kan worden „en die last not least, de eigenschap bezitten van lang goed te „blijven, terwijl het volume tot een minimum beperkt is." Hieraan zouden wij willen toevoegen „die voldoende waarborgen opleveren, dat zij geene voor de ge wondheid schadelijke bestanddeelen bevatten". Door schrijver is dit waarschijnlijk, als van zelf sprekend, wegge laten, doch wij wenschten dit punt te releveeren, omdat o. i. in Indië daaraan niet altijd voldoende aandacht is geschonken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 499