483 De conserven, bij ons leger in gebruik, zijn in de eerste plaats, wat betreft die, welke in dierlijk voedsel voorzien a. Australisch vleesch in blik. b. Gebraden gehakt. c. Deng-deng. d. Gedroogde visch. e. Sardines. f. Stokvisch, die, ofschoon niet in de voedingstarieven opgeno men, den laatsten tijd aan troepen te velde verstrekt werd. a. Australisch vleesch wordt, na gehouden inschrijving, in contract geleverd en in Indië gekeurdde bereidingswijze is waarschijnlijk, dat het vleesch onder toevoeging van keukenzout in blikken wordt gedaan, welke geruimen tijd in een chloorcalciumbad aan een tem peratuur ver boven 100° C. worden blootgesteld. Is uit deze bereidingswijze al af te leiden, dat het vleesch, wat smakeljjkheid betreft, te wenschen zal overlaten, op blz. 21 der hierbesproken studie wordt ten rechte gereleveerd: „dat het taai van vezel zijn dezer vleeschsoorten minder het gevolg is van de wijze van bereiding, dan wel van de qualiteit „der geslachte runderen. „Deze toch zijn voor dit doeleinde niet speciaal vetgemest, maar „gewoonlijk van heinde en ver bijeengedreven, om daarna, zonder „dat zij eerst een tijdlang met zorg gevoederd zijn geworden, onmid dellijk geslacht te worden. Door het koken is het bindweefsel in „lijm veranderd, waardoor het spiervleesch als het ware door een „lang gelatine wordt bedekt, hetgeen uit den aard der zaak een „nadeeligen invloed op den smaak uitoefent." Wat daar verder volgt omtrent ziekten, waaraan Amerikaansch vee onderhevig is, moge niet in die mate toepasselijk zijn op de runderen in Australië, uitgesloten is het slachten van ziek vee daar zeker evenmin. En al gelooven wij, dat het gevaar van ziektever spreiding daardoor niet groot is, immers de temperatuur van het chloorcalcium-bad is wel in staat alle sporen van pathogene bacte riën te dooden, zeer zeker heeft het invloed op de voedingswaarde van het vleesch. Doch er bestaat o. i. een grooter gevaar in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 500