484 geheel buiten toezicht bereiden van een vleescbconserf voor militair ge bruik, en dat is de mogelijkheid van het aanwezig zijn van ptomaïne. Werd hierboven aangenomen, dat soms het vleesch van zieke bees ten zou worden gebruikt, evenmin is uitgesloten dat vleesch van reeds gestorven beesten voor de vulling der bussen wordt gebezigd, of wel dat het vleesch der geslachte runderen, vóór het conservee- ren in een lichten graad van bederf is overgegaan. Zelfs in dat eerste stadium van bederf wordt door rottingsbac teriën een stof afgescheiden, die men in de scheikunde onder de alcaloïden heeft gerangschikt en die bijzondere giftige eigenschappen bezit. Mogen ziektesporen door hooge temperatuur vernietigd worden, de schadelijke eigenschappen van ptomaïne worden daardoor zeker niet weggenomen, en juist het blootstellen aan die hooge tempera tuur, benevens het voorafgaand inzouten, zal maken dat het begin van bederf, waaraan zulk vleesch is blootgesteld geweest, zich niet aan onzen reuk en smaak verraadt. Men zal ons tegenwerpen, dat reeds zoovele jaren Australisch vleesch in blik is gebruikt en zich nog geen enkel geval van pto- maïnevergiftigiDg heeft voorgedaan, doch vooreerst is dit zoo zeker niet. Wie zal uitmaken of eenig acuut buiklijden, wanneer genees kundige hulp niet zoo dadelijk bij de hand was, wel ten rechte cho lera is genoemd? Maar bovendien, de kans alleen dat het kan voor komen moet een dergelijke wijze van voorziening deen verwerpen. b. Gebraden gehakt. Onder toezicht in Nederland bereid, biedt dit conserf alle waarborgen aan, dat de daarvoor gebezigde grondstoffen aan alle ten deze te stellen eischen hebben voldaan. Bovendien is het smakelijk, dadelijk voor consumptie gereed en voldoet dus in alle op zichten aan de eischen voor een legerconserf. Alleen zou het wensche- lijk zijn een deel, dat bestemd is om als marschration te dienen, in blikken te doen consei veereD, die, wat vorm en grootte betreft, zich eigenen om gemakkelijk door den mau te worden mêegevoerd. c. en d. Deng-deng en gedroogde visch voldoen in het garnizoen vrij goed, hoewel ook hier toezicht op de bereiding ontbreekt. Wat gedroogde visch betreft is die eisch, hoe gewettigd overigens ook, niet te handhaven, aangezien het drogen en verder bereiden

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 501