485 in de onmiddellijke nabijheid moet geschieden van de plaats, waar de viach gevangen wordt. Toezicht op de bereiding van deng-deng zou echter zeer goed mogelijk zijn; wij herinneren hier alleen aan de partij deng-deng, die voor de Flores-expeditie onder toezicht van een onzer officieren bereid, buitengewoon goed voldeed en door de gebruikers ver werd gesteld boven de facturen, die op de gewone wijze waren aangeschaft. Er werd toen als een bezwaar tegen die wijze van voorziening aan gevoerd, dat zij duurder was dan de andere, maar dat is een bezwaar, dat in den regel zal bestaan, wanneer maatregelen genomen worden, waardoor levering van producten van minder goede qualiteit on mogelijk wordt gemaakt. Onder controle bereide, goede waar zal wel altijd duurder zijn dan die, waarvan men geen zekerheid heeft. Een nadeel, aan het medenemen op expeditie van deng-deng en gedroogde visch verbonden, is de verpakking, die moet geschieden in kisten met kadjangmatten tusschen iedere laag vleesch of visch, waardoor het volume in evenredigheid van den netto inhoud vrij groot wordt. Die scheiding tusschen de lagen vleesch of visch is noodig om bederf te voorkomen, daar beide zeer licht vocht opnemen. Voorts is voor verblijf in bivouaks en andere plaatsen, waar gebrek aan ruimte is, de onaangename lucht, die de gedroogde visch ver spreidt, een bezwaar. Hoewel wij het dierlijk voedsel, in dezen vorm verduurzaamd, nu juist geen eerste plaats toekennen onder onze vleeschconserven, is er voor verpleging van troepen te velde toch zeer goed gebruik van te maken. e. Sardines. Door de gemakkelijke verpakking uitmuntend geschikt voor marschration, en ook, mits het niet te dikwijls in het menu voorkomt, voor de verpleging te velde van veel nut. Men verstrekke ze echter niet te lang aan één stuk en niet te dikwijls, daar de ondervinding leert, dat het gebruik spoedig tegenstaat. f. Stohvisch werd vroeger te Atjeh en wordt nu nog te Lombok verstrekt; het laatste evenwel nog maar zoolang tot de aanwezige voorraad zal zjjn verbruikt. Hoewel een uitmuntend voedingsmiddel, voldoet het gebruik, als oorlogsconserf voor het Indische Leger, niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 502