486 Voor marscheu en bij actieve operatiën deugt het niet, wegens het groote bezwaar aan den opvoer van de daarbij onmisbare versche aardappelen verbonden, bovendien eischt de bereiding meer zorg dan gewoonlijk in een soldatenkeuken gevonden zal worden. In bivouaks en op andere plaatsen, waar verstrekking van versche aardappelen geen bezwaar is, verwekt dit nummer op het menu, na korten tijd geregeld verstrekken, zoo'n onoverwinnelijken weerzin bij den soldaat, dat de definitieve opname in de voedingstarieven bepaald ontraden moet worden. Zooals mij door officieren der Marine werd medegedeeld, voldoet de verstrekking van stokvisch aan boord van de oorlogsschepen evenmin. Behalve de hierbesproken conserven, die dienen moeten om in de behoefte aan dierlijk voedsel te voorzien, zijn bij ons leger nog eenige verduurzaamde levensmiddelen in gebruik, die geheel of hoofdzakelijk van plantaardigen oorsprong zijn. Zij zijn: le. Volksspijs in twee soorten n. 1.Wortelen, uiën en aardappelen en Boerekool en aardappelen. 2e. Gedroogde groenten in twee soortenSavoye- en witte kool. 3e. Julienne soepgroenten. 4e. Kerriepoeder. 5e. Geconserveerde sambal. 6e. Hard brood. De beide soorten volksspijs zijn zeer goed, mits in de keukens voldoende toezicht op de bereiding gehouden wordt. De koks zijn B.l. geneigd, om uit vrees voor aanbranden er te veel water bij te doen en bovendien door aanhoudend roeren met den z. g. knoedel majoor alles tot een homogene massa fijn te wrijven. Dit onsmakelijk, als een zalf uitziend produkt van militaire kook kunst verwekt tegenzin. Wordt de volksspijs echter goed klaar gemaakt, dan vormt zij een smakelijk en voedzaam gerecht. Om aanbranden te voorkomen is 't best de spijs in een midden soort kookketel te doen, die in een gedeeltelijk met water gevulde, groote kookketel wordt geplaatst; op die wijze verwarmd, behoeft er verder niets aan gedaan te worden. Erkend moet worden, dat het bij langdurig gebruik verveelt, doch welk conserf doet dit niet?

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 503