Eeu veel minder gunstig oordeel moeten wij vellen over de sub 2 genoemde gedroogde koolsoorten. Het nut van de in dezen vorm geconserveerde groenten, die bestemd zijn om de sajoergroenten te vervangen, moeten wij sterk in twijfel trekken; waar wij het nog voor dit doel hebben zien verstrekken, wekte de bruine kleurnet ziet er net uit als ongesneden tabak weerzin, en werd het grootste gedeelte niet ontvangen, of als er niet op gelet werd, weggeworpen. Schrijver dezes herinnert zich te Atjeh, toen een factuur, die wegens lange opbewaring moest worden geconsu meerd, tot dat doel aan het hospitaal onder zijn beheer werd verstrekt, de kool, met aardappelen door mekaar gekookt (z. g. rats), aan het hospitaalpersoneel te hebben verstrekt. Wanneer aan de bereiding de noodige zorg wordt besteed, is er zoo nog wel een dragelijk gerecht van te bereideD, ofschoon het weerzinwekkend uiterlijk een bezwaar blijft. 3e. De Julienne soepgroenten, zoomede de gedurende de Lombok expeditie in gebruik gekomen snertgroenten, voldoen zeer goed en is werkelijk niets ten nadeele daarvan te zeggen. Zeer wenschelijk zou het daarom zijn, laatstbedoeld conserf officieel in onze voedingstarie ven op te nemen. ad 4 en 5. De kerriepoeder en de geconserveerde sambal zijn zeer goed, doch moeten zoodra het mogelijk is door versche vervangen worden, omdat de koks nu eenmaal met de bereiding der laatste beter vertrouwd zijn en daardoor van de geconserveerde toespijs veel verknoeid wordt. Eindelijk het hard broodlast not leastwant al heeft de broodvoe ding in Indië lang niet die beteekenis als bij de Europeesche legers, het blijft altijd nog een belangrijk onderdeel van het dagelijksch ration. In onze magazijnen wordt geen voorraad hard brood aange houden, waarschijnlijk omdat dit de verplichting zou medebrengen, om, ten einde dien voorraad geleidelijk te vernieuwen, van tijd tot tijd aan de troepen in vredesgarnizoen hard, in stede van versch brood te verstrekken, wat uit den aard der zaak niet zeer gewenscht is. Gedurende de Lombok-expeditie werd een partij hard brood van de marine overgenomen, die zeer goed voldeed, zoodat zeker de beste oplossing van dit voorzieningsvraagstuk zal zijn, zich met ditDepar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 504