488 tement te verstaan, opdat voor expeditiën altijd door ons over eene voldoende hoeveelheid kunne worden beschikt. Van al de hier besproken conserven is 't dus alleen het Austra lisch vlee8ch in blik, waarvan het gebruik aan ernstige bedenkingen onderhevig is. Van de andere mogen sommige minder nuttig, practisch of aan genaam zijn, dan wel gewenscht wordt, aan het gebruik zijn geen bepaalde bezwaren verbonden. Dit nu is o. i. wel het geval aan het gebruik van Australisch vleesch, en zouden wij 't ten zeerste toejuichen, indien deze soort vleeschconserf uit onze tarieven verdween, of liever, indien instede daarvan rundvleesch in blik van andere, beter betrouwbare herkomst werd verstrekt. Om hiertoe te geraken staan twee wegen open 1°. Het onder behoorlijk toezicht in Indië conserveeren van rund vleesch, in een onder militair beheer staande fabriek of in eene particuliere inrichting onder contract met het gouvernement werkende en 2°. uit Nederland betrekken van aldaar onder toezicht ge conserveerd vleesch. De eerste weg zou zeker de meest aanbe velingswaardige zijn, indien niet gevreesd werd, dat de kosten van productie hier te hoog zouden komen. Richt men een fabriek in eigen beheer op, dan zullen de bezol digingen, die voor het Europeesch personeel, vooral daar het eenige technische kennis moet bezitten, in Indië vrij hoog moeten zijn, de kosten van exploitatie zeer doen stijgenom een particulier indus trieel te bewegen zoo'n fabriek op te richten, zal men hem hooge prijzen en garantie van levering voor langen tijd moeten toestaaD, want hetzelfde nadeel van hooge loonen, waarbij nog zijn onderne merswinst komt, geldt ook hier, en het valt te betwijfelen of hij in staat zal zijn met zijn product, wat prijs aangaat, te concurreeren met dergelijke inrichtingen in Europa. Een groote factor in 't nadeel der productiekosten in Indië is voorts gelegen in de omstandigheid, dat weinig nevenproducten tot hun recht komen. Een groot deel van den afval, (beenderen, hoorn, enz.) die in Europa benut wordt, is hier nagenoeg waardeloos, door de groote

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 505