509 Nog eens cle pet voor onderofficieren van het Indische Leger. Keeds meermalen en naar het mij voorkomt op zeer degelijke gronden, werd de wenschelijkheid betoogd om aan de onderofficieren, beneden den graad van adjudant-onderofficier, te vergunnen, buiten dienst, bij kleine diensten in de kazerne, bij bureaudiensten enz. eene uniformpet te dragen. Thans is voor bedoelde categorie van onderofficieren, binnen de kam pementen de dracht van de schotsch-model kwartiermuts voorgeschreven. Daar zijn zij dus van hunne ondergeschikten slechts onderscheiden door de chevrons en de schouderpassanten. Zulk eene groote overeenkomst in het uiterlijk is, om verschillende redenen, niet gewenscbt en ik ben overtuigd, dat men de onderofficieren niet weinig zou releveeren, door hun toe te staan eene uniformpet te dragen. Doch hierin niet alleen zou een voordeel gelegen zijn... Hoewel de helmhoed zeer zeker een practisch, degelijk en sierlijk hoofddeksel kan genoemd worden, toch is zij voor den avond ten eenen- male geen dracht; eene pet daarentegen wel. Wanneer men den onderofficier toestond buiten het kampement met eene pet te verschijnen, zou men hem ook gerieven. En wanneer men dan ten slotte de volgende overwegingen naar waarde schat: 1°. dat de helmhoed minder zal te lijden hebben, wanneer gedurende een groot gedeelte van den dag de pet kan gedragen worden. 2°. dat het wenschelijk is, wat het distinctief enz. aangaat, zooveel mogelijk overeenkomst te verkrijgen met het Nederlandsche Leger. 3°. dat men door den bestaanden toestand te handhaven de vele onderofficieren van het Indische Leger, die in Nederland gedetacheerd zÜn> fiij de normaal schietschool, de koloniale reserve enz., aan wie het bij Koninklijk Besluit van 11 Mei 1895 No. 70 reeds vergund werd eene pet te dragen, teleurstelt bij terugkomst in Indië, dan is de vraag gewettigd, waarom de vele motieven, die voor eene dadelijke invoering van eene uniformpet voor onderofficieren pleiten, tot op den huidigen dag niets vermochten uit te werken. Het antwoord op die vraag is wellicht te zoekon in de onzekerheid, waarin men verkeerde over de oplossing, welke men in Nederland zoude geven aan de quaestie der uniformpet voor officieren en adjudant-onder officieren van het Indische leger. Soit! Maar nu dit vraagstuk bij Konink'ijk Besluit van 15 Februari 1896 No. 18 is opgelost, nu mogen er m. i. niet lang-r bedenkingen bestaan om den onderofficieren het voorrecht te onthouden eene uniformpet te dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 526