41 wij hier eene beschrijving geven van den bergpas Blang-Kala, waar uit duidelijker nog dan door eene opeensomming der door de troepen en koelies voortdurend overwonnen bezwaren en doorgestane vermoeie nissen blijken zal, welke inspanning van hen is gevorderd moeten worden gedurende den meer dan tweedaagschen tocht over dit gebergte. Deze beschrijving danken wij aan den toenmaligen chef der opne. mingsbrigade, den kapitein F. C. E. Meijer, die den tocht mede- maakte. Beschrijving van den bergpas Blang-Kala. Het gebied der IV Moekims, een onderdeel der Sagi XXV Moekims, wordt aan de Noordzijde ingesloten door het zoogenaamde Parange- bergte, dat zich bijna overal onder zeer steile hellingen uit de alluviaal- vlakte verheft en dat de steile rotsachtige kusten van den N. W. hoek van Sumatra vormt. Dit geisoleerd liggend gebergte vormt ter hoogte van kampong Beradoean een 800 a 900 M. breed défilé met den hier eindigenden en onder zeer steile hellingen in de vlakte dalenden bergketen, die zich langs de Westkust van Sumatra uitstrekt en veelal onder den naam van Barisangebergte bekend staat. Eenige uitloopers van dit gebergte dalen ten Zuiden van Koerong Raba steil in zee, zoodat het gebied der IV Moekims ten Westen aan zee grenzende, alleen door het défilé van Beradoean met de uitgestrekte alluviaalvlakte van Groot-Atjeh in verbinding staat. Voor het overige stellen eenige min of meer goed begaanbare berg paden de gemeenschap daar tusschen de IV Moekims en de Sagi, waartoe zij behooren. Tot die bergpaden behoort de in het Parangebergte voorkomende pas van Blang-Kala. Dat Parangebergte bestaat hoofdzakeljjk uit twee nagenoeg even wijdig aan elkander loopende bergruggen, wier algemeene richting eene Zuid-Noordelijke is. De Westelijke bergrug, eene aaneenscha keling van toppen van verschillenden vorm, daalt in het Zuiden, Westen, Noorden en Noordoosten steil in zee. De Oostelijke grijpt in algemeen Oostelijke richting met twee duidelijk van elkander gescheiden nevenruggen in de vlakte der VI Moekims, alwaar de Noords-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 52