61 Ik weet wel dat de bedoeling anders is, maar in een reglement moet geen verkeerde uitlegging mogelijk zijn. Een andere bijzonderheid, welke door mij gedurende het schieten is opgemerkt, is deze: A., een zeer goed schutter, heeft met 24 patronen de eerste 4 oefeningen doorloopen en schiet ook in de 5® oefening met 47 punten over; hij wordt dus nu evenwel geen scherpschutter. B., een even goed schutter, heeft ook de eerste 4 oefeningen doorloopen met 24 patronen en begint nu aan de 5® oefening. Zijn eerste schot is 7, hij ziet nu al dadelijk, dat hij geen scherpschutter wordt; 48 punten haalt hij niet meer. Nu schiet hij opzettelijk een 2 of 1, zoodat hij zelfs niet meer aan de gewone overgangsvoor- waarde voldoet. Hij mag dus den volgenden keer nog eens zijn kans voor scherp schutter probeeren. (Hij heeft pas 30 patronen verschoten.) Wagen doet hij er niets bij, want op 10 X is hij als goed schutter er zeker van in allen gevalle gewoon over te gaan (menschelijkerwijze gesproken). Het onderscheid is nu duidelijk, Adie zijn best deed, heeft slechts één kans voor scherpschutter gehad (met annex f 3.). B., die opzettelijk laag schoot, toen hij zag het aantal punten niet te kunnen halen, heeft 2 kansen gekregen, doch 6 patronen voor niets verspild. Eene dergelijke ontduiking van het reglement, waartegenover men vrijwel machteloos staat, zal wel niet in de bedoeling van den ver vaardiger hebben gelegen. Men had dit kunnen voorkomen, door te bepalen, dat scherp schutter wordt hij, die de 7 oefeningen met slechts 48 patronen heeft doorloopen en vervolgens op een bepaalden afstand met maximum punten eene overgangsproef aflegt, welke desnoods herhaald kan worden. Dan zijn de kansen voor ieder gelijk, nu niet. Ten slotte vind ik bij het prijsschieten, dat dit, evenals sinds verleden jaar voor de karabijn bepaald was, in gewoon tenue geschiedt. (Niettegenstaande dat, wordt bij de cavalerie met roerende stand vastigheid nog steeds in groot tenue prijsgeschoten). Een uitstekende maatregel, want de verplichte groote tenue, was

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 72