65 151 zieken op den 4en, kleinere op den 6en en 12en Januari plaats. In behandeling bleven eenige gekwetsten. Tot 14 Januari in 19 dagen dus overleden er 12 koelies en dwangarbeiders, de meesten aan uitputting. Het getal zieken werd allengskens zeer grootterwijl de Europeanen meest aan buikziekte leden, kwamen bij de Inlanders meer koortsen voor. Cholera was er nog niet. Tot het maken eener verkenning naar de IV Moekims rukte den 15en Januari eene colonne van 6 compagnieën uit, waarbij zich later nog 2 compagnieën aansloten; mijne ambulance volgde die colonne en kwam met hare 15 tandoes eerst des avonds op het bivouak van Blang-Kala. Den 16en bereikten wij den top van den bergpas, na eenen marsch van 9 uren; de colonne liet op dien marsch ziek achter 31 man, waaronder 4 officieren, die over Lam-Pagger en Oleh-leh naar Kota-Radja terug gingen. Den 17en gevecht in den bergpas, wij 2 dooden en 8 gewonden. Op het zeer steile, nauwe, soms door rots haast afgesloten voetpad ging het transport van zieken en gekwetsten met veel bezwaar gepaard de koelies waren uitgeput, toen wij in den schemeravond op ons bivouak in de vlakte kwamen. Den 18en Januari begrafenis van den gesneuvelden luitenant Simmermacher en korporaal Looij en in den namiddag op marsch ge togen naar Koerong-Raba, alwaar wij tot en met den 23en Januari ver bleven, om van daar uit eenige tochten te ondernemen. Den 19™ Januari middelerwijl had ik gelegenheid per oorlogsschip „Aart van Nes" 7 gekwetsten en 14 zieken naar Kota-Radja te doen evacueeren, terwijl ik den 22en met 6 tandoes den troep naar Pakan- Badak volgde, waar ik 5 zieken achterliet. Den 23en Januari evacueerde ik nog 20 zieken, waarop wij allen den 24en via Boekit-Seboen naar Pakan-Badak teruggingen, alweder met 25 zieken bij de ambulance. Gedurende deze elfdaagsche expeditie, waaronder 8 marschdagen en 1 gevechtsdag, werden omstreeks 100 man naar den kraton geëvacueerd. Te Pakan-Badak was intusschen de cholera uitgebroken, ook te Boekit-Seboen, welke post ons zijn zieken toezond. Dl. I, 1896. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 80