89 Die oppositie is groot en wie denkt, dat zij alleen in het Indische officierskorps gevonden wordt, vergist zich deerlijk. In Indië mogen er méér dan in Nederland gevonden worden, die tegen elke fusie zijn, de oppositie in Nederland bezit door hare relatiën in de toon gevende kringen veel meer invloed om eenig plan voor eene fusie tijdig in duigen te doen vallen. De Indische opposanten denken aan hunne promotie en inkomsten, de Hollandsche opposanten aan den kring, waarin zij zich van jongs af hebben bewogen; beide fractiën der oppositie werden wel is waar officier uit vocatiemaar bij de eerste fractie geschiedde dat tevens om den broode, bij de tweede fractie vaak om eene betrekking te hebben. Deze blijft liever in Europa, gene in Indië, et pour cause. Geestdrift voor de eene of andere gebeurtenis moge velen dier officieren, die niet om den broode dienen, soms doen besluiten voor een korten tijd naar Indië te gaan, zij doen dat gaarne uit vrijen wil. Men late dus de beide officierskorpsen op de bestaande bepalingen door- en uitdienen en vorme een derde korps, dat in Europa en in Indië moet dienen. Langzamerhand zal dit korps even gemakkelijk op sterkte te houden zijn ais het korps officieren der Koninklijke Nederlandsche Marine en is de fusie der offi cieren van beide legers op de eenvoudigste en beste wjjze tot stand gekomen, zonder overhaasting en dwang. Hetzelfde beginsel gelde ten aanzien van de onderofficieren en minderen. Men make zich niet beangst, dat daarna langer geklaagd zal worden over onvoldoende suppletie van het leger in Indië, d. i. van af het oogenblik, dat de Minister van Oorlog en hij alléén voor de vorming en aanvulling van een slagvaardig koloniaal leger verant woordelijk wordt gesteld. De jaarlijksche suppletie wordt geput uit burgers en vreemdelingen, alsmede uit vrijwilligers van het leger in Nederland. De burgers en vreemdelingen maakten in de laatste twintig jaren de meerderheid uit der jaarlijksche aanvulling. Op gedrag en physiek der militairen uit Nederland, die naar Indië willen gaan, wordt streng misschien te streng gelet, indien men vergelijkingen maakt met het gehalte der vreemdelingen, die aan genomen worden. Dit zal anders worden, zoodra de legers in Ne derland en in Indië dezelfde belangen, denzelfden Minister hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 106