99 heeft daarover advies uitgebracht, en niet altijd waren die adviezen gelukkigmaar had het niet anders kunnen zijn, indien die advi seurs in het leger in Indië gediend hadden? Wie weet, weikever- gissingen Brialmont, Stieltjes of Knoop hadden gemaakt bij het ontwerpen van een stelsel van verdediging voor Nederlandsch-Indië? De generaal-majoor von Gagern, die in 1844 naar Indië werd gezonden, kreeg eene uitgebreide „Instructie" mede, zooals verhaald wordt van 64 bladzijden (1). Wat daarin staat is nog een geheim. Ook zijn rapport over de verdediging van Java tegen een buiten- landschen vijand is weinig bekend. Na zijn dood zijn zijne voor stellen nader uitgewerkt en toegelicht door een zijner adjudanten, den lateren generaal Leclercq (2). Het „rapport" van von Gagern en de „memorie" van Leclercq worden wel eens met elkander ver ward. De generaal van Swieten, die in den jaargang 1869 van het „Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië" een opstel plaatste over „De ver dediging van Java", schreef dat de „memorie" van generaal von Gagern „nopens de verdediging van Nederlandsch-Indië" „vele blijken van het huldigen van zeer gezonde militaire beginselen" draagt, doch dat hij „in de toepassing dezer uitmuntende beginselen" „niet ge lukkig" is geweest. De „organisatie" van het leger volgens de denkbeelden van den generaal von Gagern is inderdaad „gebrekkig." Dit is herhaaldelijk aangetoond. Yolgens de memorie van Leclercq heeft von Gagern getracht, „het actieve leger te versterken, zoo niet in getal, dan toch in gehalte der troepen." Daarop teekende gene raal van Swieten aan: „Hoe dus de generaal von Gagern in die gebrekkige organisatie (3) eene verbetering van het gehalte van het actieve leger heeft kunnen zien, is nimmer duidelijk geworden." De conclusie van den oud-Commandant van het Indische leger luidt dan ook: „Eene vergelijking van het stelsel van 1853," gegrond op de denkbeelden van den generaal von Gagern, „met dat van 1834" d. i. van van den Bosch, uitgewerkt door van derWijck„doet zien, dat het laatste, indien het in zijn geheel naar de oogmerken (1) Mr. E. E. d'EBgelbronner, Het leven van den generaal F. von Gragern enz., 2e deel. (2) E. B. Kielstra. De grondslagen der verdediging van Java, Indisch Militair Tfjdschrift, 1880. (8) Zie: „De nieuwe formatie van het Indische leger," Indische Gids, 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 116