Ill voor 2 jaren uit en t'huis, thans, na een minimum verblijf van 10 jaren, voor 1 jaar uit en 'thuis. In dit opzicht valt dus achteruit gang te constateereu. De verloven van één jaar zijn kostbaar, vooral voor de gehuwde officieren. Het staatsbestuur heeft dus het gebruik maken van de buitenlandsche verloven niet aanlokkelijker gemaakt. Gedurende het verlof houden de meeste officieren uit Indië zich in Nederland op, doch het gros blijft buiten contact met het leger in Nederland, trots de aanbeveling, die velen hunner uit Indië mede- nemen om gedurende hun verlof in militaire commissiën benoemd te worden of aan troepenbewegingen deel te nemen. De detacheeringen van Indische officieren bij het leger in Nederland zijn reeds van ouden datum, hadden onder verschillende vormen plaats en duren in den regel 5 jaren. Het Koninklijk besluit van 18 Augustus 1871 N°. 10, dar voor het eerst die detacheeringen regelde, overwoog, „dat het in het algemeen belang des Rijks wenschelijk is, dat voor het leger hier te lande partij worde getrokken van de krijgservaring, de militaire ondervinding', die door officieren bij het Nederland8ch-Indisch leger kan worden verkregen" en dat dit belang „tevens medebrengt, dat aan officieren van laatstgenoemd leger gelegen heid worde gegeven, na hunne in Indië opgedane ervaring, bij de korpsen of militaire inrichtingen hier te lande hunne theoretische kennis, zoowel als hunne kennis op technisch gebied te vermeerdereu." "Véél theoretische en technische kennis is door deze vrijwillige detacheeringen nog niet in het leger in Indië geïmporteerd. Méér nut zou eene bepaling geprovoceerd hebben, die voorschreef, dat gedurende hun diensttijd als subaltern officier in Indië eene vijfjarige detacheering bij het leger in Nederland verplichtend was voor de in Indië geboren, opgevoede en benoemde officieren, alsmede voor de Duitschers, die aldaar den officiersrang behaalden. Yan beide soorten zou eene verplichte vijfjarige detacheering bij het leger in Nederland Hollanders hebben gemaakt. Thans als voorheen zijn Indo-Neder landers te noemen, die officier zijn of geweest zijn, maar nooit Nederland of Europa gezien hebben en zelfs zijn Indische officiers- en ambtenaars- familiën te noemen, die reeds tot in het derde geslacht geen lust gevoel den, met Europa of Nederland kennis te maken. Yan de meeste Duitschers, die bij het leger in Indië tot officier benoemd werden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 128