125 naar welk artikel wij kortheidshalve moeten verwijzen wel wat onvolledig is geweest in de opsomming van de nadeelen, welke er aan verbonden zijn. Het toestel is namelijk dermate gecompliceerd, dat de heer Pompe niet minder dan tien bladzijden in den Spectator noodig heeft om er eere beknopte beschrijving van te geven, en hoe hij ten slotte verklaren kan, dat het „eenvoudig" is, blijft een raadsel, te meer als men bederkt, dat die beschrijving door verwijzingen naar een vijftal teekeningen nog belangrijk wordt bekort. De heer Pompe geeft aan, dat het toestel niet meer dan 14 18 gulden behoeft te kosten dit moge waar zijn, als men het vervaardigt van oude petroleum- kisten, sigarenplankjes enz. en het werk door den smid en den timmer man der batterij laat verrichten, zoodat men geen arbeidsloon in rekening behoeft te brengenmaar wordt het van deugdelijke materialen ge maakt en behoorlijk afgeweikt, dan komt het heel wat duurder te staan. De bij den Artillerie Constiuctiewinkel aangemaakte toestellen hebben per stuk niet minder dan 60 gulden gekost. Ook de behandeling van het instrument is geenszins eenvoudig; men heeft, behalve een onder wijzer, hierbij nog een of twee helpers noodig. Uit het vorenstaande volgt, dat het instrument volkomen ongeschikt is vcor zelfstudie, en dit springt te meer in het oog, als men bedenkt, dat het ongeveer 2 M. lang ie, en dat men voor het gebruik over een vertrek moet kunnen beschikken van 15 a 20 M. lengte. Eene grondige kennis van de schietvoorschriften kan alleen door veelvuldige ceiening verkregen worden en wordt niet tijdens een kort verblijf op het schietterrein geleerd. Men behoort, om geheel met het reglement vertrouwd te worden, veel op het papier te schieten; maar ook hierbij is het wenschelijk dat men over een toestel beschikt, dat volkomen of bijna volkomen nauwkeurig de werkelijkheid teruggeeft. De studie wordt daardoor niet alleen aangenamer, maar zij heeft tevens het voordeel, dat zij de zwakke zijden der reglementen leert kennen en de schietkunst niet meer uitsluitend tot een geheugenwerk maakt. Wij vertrouwen daarom onzen kameraden geen ondienst te bewijzeD, door hun in het navolgende een toestelletje aan de hand te geven, dat weinig geld kost, dat iedereen gemakkelijk voor zich zelf kan ver vaardigen en dat toch eene nauwkeurige voorstelling geeft van het vuur, zooals dit in werkelijkheid plaats heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 146