127 geene oneffenheden heeft, die merkbaar zjjn voor het gevoel, is het duidelijk, dat het dan uitsluitend van het toeval afhmgt in welken stand de vleugels zullen stil houden, en dat alle standen dus h 'priori even waarschijnlijk zijn. Op het bord is een stuk papier geplakt, waarop eene cirkelvor mige verdeeling is aangebracht en eene kromme lijn getrokken is (fig. 1). De wijze, waarop deze kromme geconstrueerd kan worden, zullen wij later mededeelen. Duidelijkheidshalve zijn in het vlak, door de deellijn en de kromme ingesloten en daarbuiten, de woorden vóór en achter geplaatst, om reden, die wij straks zullen vermelden. Bij het opplakken van het papier dient men te zorgen, dat de ver deelde cirkelrand volkomen concentrisch gelegen is met de spil, terwijl de verdeeling op de vleugels zoodanig moet worden aange bracht, dat de streep van 2S50 vóór het doel samenvalt met den buitensten cirkel. Wordt de wijzer zoover gedraaid, dat de rand met de deellijn samenvalt, dan moet de pijl gelijk komen met de kromme. Men ziet, dat het toestelletje zeer eenvoudig is, weinig plaats inneemt, en niet veel behoeft te kosten. Ook de behandeling is zeer eenvoudig. Veronderstellen wij bijv., dat men met granaten schiet, en dat men met eene opzethoogte vuurt, waarvan het gemiddeld trefpunt op een bekenden afstand vóór of achter het doel ligt. Men heeft dan niets anders te doen dan den wijzer rond te draaien en op de aangegeven wijze stil te houden. Houdt nu de bewuste verdeeling van den wijzer stil boven het vlak, dat door de deellijn en de kromme is ingesloten, dan is het schot vóór gevallen; houdt zij daarentegen stil daarbuiten, dan heeft men een plusschot. Houdt zij stil boven of in de onmiddellijke nabijheid van de kromme lijn, dan heeft men een treffer verkregen. Wenscht men ook de grootte van de afwijking van het projectiel te kennen, ten opzichte van het gemiddeld trefpunt of het doel, dan is de zaak al weer even eenvoudig. Houdt namelijk de verdeeling stil links van de deellijn, dan is de afwijking positief (naar rechts, naar boven of naar voren); in het tegenovergestelde geval is zij negatief. De grootte van de afwijking is gelijk aan den afstand van den pijl tot aan de kromme; de grootte der afwijking ten opzichte

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 148