132 geslagen. Daaruit blijkt, dat de afwijking ten opzichte van het doel steeds gelijk is aan den afstand tusschen de verdeeling, waarmede men vuurt en de kromme lijn. (1) Tevens blijkt, dat het in alle zoodanige gevallen, waarin het enkel op het vóór of achter vallen der schoten aankomt, en men de grootte der afwijkingen niet behoeft te kennen, voldoende is, na te gaan of de verdeeling, waarmede men vuurt, stilhoudt binnen of buiten de kromme, en dat zulks beteekent, dat het schot vóór of achter is gevallen. Yerder ziet men, dat men den verdeelden cirkelrand niet meer noodig heeft, daar men met behulp van de kromme lijn zonder eenige berekening, direct alles kan aflezen wat men wil. Duidelijk heidshalve hebben wij in het vlak, door de kromme lijn ingesloten, het woord Voor, daarbuiten het woord Achter geplaatst. Ook zal het wel geen toelichting meer vereischen, dat een stand der betrokken verdeeling vlak boven of onmiddellijk naast de kromme lijn overeenkomt met een treffer. Beschouwen wij figuur 1, dan zien wij, dat de verdeeling slechts eene zeer geringe kans heeft, buiten het vlak der kromme lijn stil te houden; dit kan ook niet anders zijn, daar een schot met die opzethoogte slechts eene zeer geringe kans heeft achter te vallen. In fig. 2 hebben wij voor de verschillende verdeelingen, opklim mende met 0.2 S50, door cirkelbogen aangegeven, welken weg zij binnen het vlak der kromme lijn te doorloopen hebbenhoudt eenige verdeeling boven zulk een cirkelboog stil, dan heeft men een —schot, anders een -(-schot. Daaruit volgt, dat de verhouding van de lengte van een cirkelboog tot de lengte van den geheelen omtrek van den cirkel de kans moet voorstellen van een minschot met de betrekke lijke opzethoogte. Dat zulks werkelijk het geval is, zullen wij in het navolgende bewijzen, door het voor een willekeurige verdeeling aan te toonenuit den aard der zaak geldt het bewijs dan voor alle verdeelingen. (l) Om telkens terugkeerende langwijlige omschrijvingen te vermijden, zeggen wij in het verdere deel van dit opstel; de verdeelingwaarmede men vuurtn in stede van: „de verdeeling overeenkomende met de ligging van liet gemiddeld trefpunt der opzethoogtewaarmede veron dersteld wordt ie vuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 153