133 Beschouwen wij wederom fig. 2, en nemen wij bijv. de verdeeling A°h^rDe correspondeerende cirkelboog begint bij den straal, dien wij geconstrueerd hebben, door iedere helft van den cirkelomtrek in 1000 deelen te verdoelen en het 213e doelpunt, rechts van het gemidddeld trefpunt, met het middelpunt te verbindeu hij eindigt in het verlengde van den straal, die door het gemiddeld trefpunt gaat. De kans der halve, dat de bewuste verdeeling boven dien cirkelboog zal stilhouden is, gelijk 100°o~p13 0.3935 (het aantal gunstige, gedeeld door het aantal mogeljjke gevallen). Wanneer het gemiddeld trefpunt 0.2 LS50 achter het doel ligt, dan is de kans, om een minschot te krijgen, gelijk aan een half, verminderd met de helft der kans om in een strook te treffen ter breedte van 0.4 LS50 en symmetrisch gelegen ten opzichte van het gemiddeld trefpunt. Yolgens de tabel der waarschijnlijkheidsfactoren is de kans om in eene dergelijke strook te treffen, gelijk aan 0.213 de kans voor een minschot is dus gelijk aan yyX 0.213 ^ToöiT 0.3935, of hetzelfde bedrag, dat we gevonden hebben voor de kans dat het toestel een minschot zou aangeven. Uit het voorgaande moge blijken, dat het toestel een getrouw beeld geeft van de werkelijkheid, dat er geene merkbare benaderingen bij in 't spel zijn, en dat men dus ook gerechtigd is de uitkomsten, daarmede verkregen, te beschouwen alsof men deze op het schiet- terrein had gevonden. Wij zullen thans aangeven, hoe het toestelletje bij de verschillende vuren moet worden gebruikt. A. Granaatvuur. 1. Vuren op stilstaande ongedekte doelen. a. Regels voor lengte-afwijkingen De opzethoogte voor den geschatten (of bekenden) afstand is in het algemeen niet de juiste, maar zal met eene zekere fout behept zijn, die evenals alle andere, aan de wetten der spreiding onderworpen is. Het bijbehoorend gemiddeld trefpunt zal dus in het algemeen ook niet in het doel liggen, maar daarvoor of daarachter. Nemen wij nu met sommige schrijvers aan, dat de maximum fout 40°/o van den geschatten afstand bedraagt, dan is de waarschijnlijke fout der schatting 10en de 50°/o spreiding 20°/o. 't Verschil tusschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 154