136 eerste plaats te weten, hoever het gemiddeld trefpunt der correctie, waarmede men het vuur opent, rechts of links van hot doel gelegen is. Hieromtrent geldt weer de regel, dat de meest waarschijnlijke ligging van het gemiddeld trefpunt in het doel is, dat er evenveel kans bestaat, dat het rechts als links van het doel zal liggen en dat iedere ligging onwaarschijnlijker wordt, naarmate de afstand tot het doel toeneemt. Kende men nu de waarschijnlijke waarde dezer afwij king, die als men verschillende vuren beschouwt eene veranderlijke grootheid is, maar bij een bepaald vuur eene constante waarde heeft, dan zou men evenals wjj dit bij lengte-afwijkingen uiteengezet hebben de ligging van het gemiddeld trefpunt kunnen bepalen. Maar hiertegen kan men ook weer dezelfde bezwaren aanvoeren als die, welke wij reeds hebben ontwikkeld; het is dan ook beter al dien omslag te vermijden en de ligging van het gemiddeld trefpunt geheel van het toeval te laten afhangen. Door nog éénmaal den wijzer te draaien en vervolgens op den verdeelden cirkelrand af te lezen, kan men onmiddellijk zien, hoe ver het gemiddeld trefpunt rechts of links van het doel ligt. Daar de afwijkingen in de breedte onafhankelijk zijn van die in de lengte, dient men bij de beoefening dezer regels bij ieder schot tweemaal te draaien; eerst om het -+- ofen daarna om de breedte afwijking te bepalen. Houdt de verdeeling, waarmee men vuurt, binnen het vlak der kromme lijn stil, dan is het schot links gevallen en anders rechts. De grootte der afwijking is wederom de afstand van de bewuste verdeeling tot aan de kromme lijn, uitgedrukt in BS50. Wenscht men de afwijkingen te kennen in metermaat, dan dient men de afgelezen afwijkingen met het bedrag van S50 te ver menigvuldigen, wat daar men zelden met groote getallen te doen heeft bijna altijd gemakkelijk uit het hoofd kan geschieden. Yerder past men de regels toe en handelt als men ingeschoten is, gelijk wij bij lengte-afwijkingen hebben aangegeven. 2. Vuren @p stilstaande gedekte doelen. Dit vuur vereischt weinig toelichting. Men gaat geheel volgens de regels te werk en bepaalt het vóór of achter ten opzichte van

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 157