alle plaatsen, waar met de bevolking wel eens conflicten kunnen ontstaan. Maar de telegraaf bracht ons reeds het bericht, dat de tegenwoor dige regeering er niet aan denkt de geconcentreerde linie prijs te geven. Een hartig „Goddank" zal opgeweld zijn uit de harten van allen, die het wel meenen met de eer en toekomst onzer natie. En, als we inderdaad te zwak waren om ons te handhaven niet alleen, maar ook om den Atjeher te onderwerpen, dan, ja, dan was de zaak anders. Dan ware het plicht aan te dringen op ontruiming hoe eer hoe beter. Maar wij zijn niet te zwak; althans wij behoeven het niet te zijn. Noch moreel, noch physiek, noch financiëel. Als er geld was om het in de laatste tijden op Atjeh gevolgde stelsel te betalen, dan is er ook ruimschoots geld om het leger blijvend te versterken met eenige bataljons infanterie, een regiment cavalerie en een paar batte rijen artillerie. Yerwaarloozing van de belangen der krijgsmacht komt ten slotte veel duurder uit dan. het behoorlijk op kracht houden er van. Om van veel anders niet eens te spreken, zij slechts gevraagd, wat kostte tijdens den Lombok-oorlog en ook thans weder het troe penvervoer Behalve de korpsen, die op het oorlogsveld zijn en een handvol reserve in sommige garnizoenen, is de rest van het leger op reis van Borneo naar Sumatra, van Sumatra naar de Molukken, vice versa! Toen na de Lombok-ramp onze depotbataljons te weinig capaci teit bleken te bezitten, om het groot aantal recruten te verwerken, moesten er „tijdelijk" een paar recrutenbataljons worden opgericht. Thans hoort men spreken van de vermoedelijk ook „tijdelijke" oprich ting van reservebataljons. We zouden dan hebben in ons legertje: depotbataljons, recrutenbataljons, garnizoensbataljons, veldbataljons, reservebataljons. Niet lang geleden hadden we bovendien nog marschbataljons en thans hebben we ook nog „niet-slagvaardige" bataljons. De infanterie van alle legers is in het bezit van moderne geweren behalve de Nederlandsch-Indische, die eiken dag moet vechten. (1) VI) Alles hangt niet alleen af van goeden wil, er zjjn bezwaren te overwinnen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 163