170 Het is wenschelijk ook den afstand OG., d.i. de eigenlijke normale springhoogte, uit te drukken in hS60 en de springhoogten in ver band hiermede te bepalen boven den grond. Blijkt deze springhoogte negatief, dan is er een aanslag verkregen. Wenscht men de springhoogten niet in h8.0, maar in metermaat te hebben, dan is het wel de eenvoudigste methode, dat men weder om eene grafische voorstelling maakt op zeer verkleinde schaalbijv. op 1:1000 wat de lengte-, en 1:100 wat de hoogte-afmetingen be treft. Men kan dan het punt K door constructie bepalen op de wijze als wij hebben aangegeven; bovendien dient men nog '/2 OY of hSi0 te kennen, 't geen door berekening moet geschieden. Overigens geschiedt alles als hiervoor, men moet echter telkens na ieder schot berekenen hoe groot de afwijking is ten opzichte van het punt O door de aanwijzing van het toestel met het bedrag van te vermenigvuldigen. Indien de lijn der gemiddelde spring- punten verticaal loopt, wordt de zaak iets eenvoudiger, daar dan de lijn J K. met de gemiddelde baan samenvalt en de 50 °/0 hoogte spreiding der baan, gelijk is aan hS5o. Dientengevolge vervallen enkele berekeningen, maar in de toepassing blijft alles vrij wel hetzelfde. Men moet voor iederen afstand, vóór of achter het gemiddeld spring- punt O, de normale springhoogten kennen, m.a.w. de ordinaten van de lijn O K en deze vermeerderen of verminderen met de toevallige verticale afwijkingen der springpunten, en dit kost geheel denzelfden arbeid als in het meer algemeene geval. Wij hebben in het voorgaande aangegeven, hoe menaltijd na tuurlijk, als de gegevens, die in de schootstafel voorkomen, juist zijnhet granaatkartetsvuur vrij nauwkeurig kan nabootsen. Zulke oefeningen mogen zeer geschikt zijn voor zelfstudie, en een krachtig hulpmiddel om zich vertrouwd te maken met de theorie van dit vuur, het behoeft aan den anderen kant geen betoog, dat zij voor oefeningen met het kader volkomen ongeschikt moeten heeten. Wil men daarbij van het toestel gebruik maken, dan dient men de zaak veel eenvou diger te maken en zulks kan gemakkelijk geschieden door aan te nemen dat de lijn J K horizontaal loopt. Men kan uit de verschil lende schootstafels gevallen genoeg aanhalen, waarin deze veronder stelling de waarheid veel meer nabij komt dan die, dat bedoelde lijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 191